Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać badania okresowe w Ośrodku Medycyny Pracy Vis, gdy wykonuje się ryzykowną pracę?

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać badania okresowe w Ośrodku Medycyny Pracy Vis, gdy wykonuje się ryzykowną pracę?

Wykonywanie każdego zawodu wiąże się z pewnym ryzykiem. Pomijając fakt, że w pracach fizycznych możemy być narażeni na urazy ciała, to przy klasycznej biurowej także nierzadko potrzebna jest pomoc lekarska. Aby stwierdzić, czy dana osoba nadaje się do wykonywania danych obowiązków, należy przeprowadzić badania medycyny pracy np. w Ośrodku Medycyny Pracy Vis. Bardzo ważne jest także późniejsze systematycznie ich wykonywanie.

Badania medycyny pracy – dlaczego są takie ważne?

Chcąc rozpocząć pracę w danym zawodzie, należy najpierw zastanowić się, jakie jest ryzyko i czy jesteśmy skłonni się mu poddać. Nawet jeśli wszystkie zasady bezpieczeństwa są mocno przestrzegane, to i tak trzeba również sprawdzić swój organizm czy będzie w stanie z nim sobie poradzić. Mowa tutaj między innymi o pracy, podczas której jesteśmy narażeni na głośne dźwięki, szkodliwe substancje chemiczne, powstanie urazów lub większych wypadków, a także na kwestie psychiczne.

Jak informuje pracownik Ośrodka Medycyny Pracy Vis, placówka przyjmuje pacjentów zarówno na pierwszą wizytę, która ma za zadanie określić ich możliwości do pracy, jak i na badania okresowe.

Podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad i wykonuje analizy, które umożliwiają potwierdzenie zdolności przyszłego pracownika do pracy na danym stanowisku. Warto do tego podejść należycie, by nie narażać swojego zdrowia i życia. Nawet jeśli jest się w pełni sił, należy pamiętać o swoich prawach i chronić się przy pomocy odzieży roboczej i artykułów BHP takich jak okulary czy rękawiczki.

Jakie badania wykonuje się podczas wizyty u lekarza medycyny pracy?

W zależności od zajmowanego stanowiska należy przeprowadzić nieco inne badania medycyny pracy. Zazwyczaj obejmują one wizyty u laryngologa, okulisty i neurologa. Czasami mogą być rozszerzone o testy psychologiczne, jeśli w grę wchodzi prowadzenie pojazdów lub też o stechiometrię, gdy pacjent będzie narażony na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. 

Opracowanie:
Siedlce, gen. Kleeberga 2
tel. 25 644 05 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz