Artykuł sponsorowany

Zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka. Jak je rozpoznać?

Zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka. Jak je rozpoznać?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, by jego dziecko prawidłowo się rozwijało. Niestety, nie zawsze dzieci rosną zdrowo. Czasem pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia. Najważniejsze w ich wyleczeniu jest wczesne wykrycie nieprawidłowych zachowań, a następnie dobra terapia, prowadzona przez specjalistów. Dziś piszemy o tym, jak wykryć i wyleczyć zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka.

Co to są zaburzenia integracji sensorycznej?

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci to zespół różnego rodzaju dysfunkcji rozwojowych. Te dysfunkcje nie są jednak związane z uszkodzeniami poszczególnych narządów, tylko z nieprawidłową pracą układu nerwowego, który po prostu źle interpretuje bodźce. Skutkiem takich zaburzeń jest między innymi niewłaściwy poziom uwagi, problem z koordynacją ruchową i nadwrażliwość lub brak wrażliwości dziecka na bodźce. Na szczęście problem ten można wyleczyć, dzięki specjalnej terapii, prowadzonej w gabinecie Senso-help Małgorzata Pilarska.

Najważniejsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Uważnie obserwując swoje dziecko, możemy zauważyć u niego objawy zaburzeń integracji sensorycznej już na bardzo wczesnym etapie. Żeby jednak je dostrzec, trzeba wiedzieć, jakie sygnały powinny nas niepokoić. Pamiętajmy, że pojedyncze objawy to jeszcze nie oznaka zaburzeń. Jeśli jednak występuje ich kilka, możemy mieć powody do zmartwienia. Na co w takim razie rodzice i opiekunowie powinni uważać? Niepokojącym sygnałem są z pewnością zaburzenia nauki mowy u dziecka. Niepokoić nas powinny też problemy w nauce, jeśli dziecko nie radzi sobie w szkole z podstawowymi czynnościami – czytaniem, pisaniem i liczeniem, powinien to być dla nas znak ostrzegawczy. Tak samo u mniejszych dzieci jest z problemami z odpowiednim chwyceniem kredki czy nożyczek oraz z utrzymaniem głowy w pozycji pionowej podczas siedzenia. Dzieci z tymi zaburzeniami mogą też mieć lęk przed upadkiem lub lęk wysokości, problemy z koncentracją, problemy z działaniem w grupie, skłonność do szybkiego męczenia się oraz zaburzoną orientację i podwyższoną czułość na bodźce zmysłowe.

Skuteczna terapia

Problemy związane z integracją sensoryczną u dzieci zwalcza się specjalną terapią, polegającą na swego rodzaju zabawie, umożliwiającej dzieciom wykorzystywanie różnych bodźców. Dzieci uczą się w ten sposób skupienia oraz selekcji informacji. Wytwarzają fundamenty zachowań społecznych, uczą się reagować na sytuacje, których doświadczają, a wszystko to w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz