Artykuł sponsorowany

Dogoterapia jako forma wsparcia rehabilitacji

Dogoterapia jako forma wsparcia rehabilitacji

Dogoterapia, nazywana również kynoterapią, jest formą rehabilitacji z udziałem psów. Wykorzystywana jest między innymi w różnego rodzaju terapiach osób z zespołem Downa, niepełnosprawnością intelektualną, autystycznych, ale również stanowi wsparcie dla seniorów. Na czym dokładnie polega terapeutyczne wykorzystanie kontaktu z czworonogiem i dlaczego warto skorzystać z dogoterapii?

Dogoterapia – krótki rys historyczny

Wykorzystywanie psów w terapiach dla ludzi doceniono już w starożytności. Pierwsze profesjonalne, naukowe opracowania na ten temat pojawiły się jednak dopiero w wieku XVIII. Jednym ze znanych fanów dogoterapii był austriacki lekarz, twórca psychoanalizy – Zygmunt Freud. Zauważył on pozytywne właściwości z kontaktów ludzi z psami i zalecał to jako swoistą terapię na różnego rodzaju dolegliwości.

Z kolei amerykański psychiatra dziecięcy, Boris Levinson, jest twórcą terminu terapii z wykorzystaniem zwierząt. Pod jego opieką znalazł się chłopiec, który miał problem z mówieniem. Przypadkowe spotkanie chłopca z psem lekarza zaowocowało tym, że chłopiec przemówił. Levinson opracował teorię, która dowodziła, że dogoterapia skutecznie sprzyja rozwojowi dzieci. Na naszym rodzimym podwórku terapia z wykorzystaniem psów stosowana jest od końca lat 80-tych XX wieku za sprawą Marii Czerwińskiej.

Dogoterapia – działanie terapeutyczne

Psy zaspokajają potrzebę bliskości, łagodzą poczucie osamotnienia i bezwarunkowo akceptują każdego. Czworonogi mają wyższą niż ludzka temperaturę ciała oraz miękką sierść, więc kontakt z nimi przywołuje przyjemne wspomnienia z dzieciństwa. Dogoterapia pozwala uporać się z negatywnymi uczuciami i emocjami, łagodzi lęki i odrzucenie. Powyższe właściwości sprawiają, że dogoterapia świetnie sprawdza się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych intelektualnie, chorych na autyzm czy zespół Downa.

Dogoterapia w rehabilitacji

Rehabilitacja jest procesem mającym na celu zniwelowanie różnego rodzaju dolegliwości. Dogoterapia ma ogromny charakter terapeutyczny wśród osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie. Jednym ze sposobów wykorzystania psów w rehabilitacji są psie zaprzęgi, organizowane przez pasjonatów psów północnych ras, do których należy między innymi stowarzyszenie Psy na biegunach. Czworonogi tej rasy są stworzone do pracy z człowiekiem. Zaprzęgi z ich wykorzystaniem przynoszą niebywałe rezultaty w terapii wspomnianych chorób i dolegliwości, ale także przy różnych zaburzeniach psychologicznych, nerwicowych, stanach lękowych i depresji. Psy północnych ras świetnie współpracują również w terapii i rehabilitacji seniorów.

Zalety dogoterapii

Zalety dogoterapii są nieocenione i co ważne – metoda ta została naukowo przebadana. Dzięki kontaktowi z psem w mózgu człowieka wytwarza się oksytocyna – tzw. hormon przywiązania, a we krwi obniża się kortyzol, czyli hormon stresu. Obniża się ciśnienie, regulowany jest cukier, a ogólna kondycja fizyczna ulega znacznej poprawie. Psy pomagają zniwelować przykre skutki zespołu stresu pourazowego i wywołują pozytywne efekty w terapiach dzieci z ADHD czy autyzmem. Najmłodszym pomagają przezwyciężyć trudności w szkole, a seniorom – zmniejszyć objawy demencji. Z dogoterapii można skorzystać podczas indywidualnych i grupowych zajęć, na przykład w przedszkolach, szkołach czy podczas ferii i obozów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz