Artykuł sponsorowany

Jak wygląda zabieg jonoforezy oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?

Jak wygląda zabieg jonoforezy oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?

Jonoforeza to skuteczny zabieg medycyny fizykalnej, który wchodzi w zakres elektrolecznictwa, czyli leczenia schorzeń przy pomocy różnego rodzaju prądów leczniczych. Zabieg ten polega na wprowadzeniu przez skórę pacjenta odpowiedniego leku przy pomocy prądu stałego. Sprawdź, jak dokładnie wygląda przeprowadzenie zabiegu oraz jakie istnieją wskazania i przeciwwskazania do wykonania jonoforezy.

Jonoforeza – jak wygląda wykonanie zabiegu?

Jonoforeza służy do leczenia schorzeń neurologicznych oraz schorzeń narządu ruchu. W trakcie zabiegu, w miejsce występowania danej dolegliwości wprowadzany jest lek. Wykorzystuje się do tego lecznicze działanie prądu stałego, który m.in. zwiększa temperaturę tkanek i rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia odżywienie tkanek. Zabieg jonoforezy jest bezinwazyjny i bardzo skuteczny, jednak musi być wykonywany przez specjalistę, dlatego warto go wykonać w placówce Przychodni Galus w Sukowie, która zatrudnia jedynie doświadczonych fizjoterapeutów.

Jak wygląda zabieg? Najpierw fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Następnie w miejscu występowania bólu lub schorzenia specjalista odpowiednio przygotowuje skórę, m.in. oczyszczając ją. Po przeprowadzeniu tej czynności na skórę nakładana jest gaza nasączona lekiem oraz duży zwilżony podkład. Na nim umieszczana jest odpowiednia elektroda przewodząca prąd. Całość owijana jest nieprzepuszczalną folią oraz bandażem. Następnie fizjoterapeuta ustala dawkę oraz czas trwania zabiegu, który nie powinien przekraczać 20 minut.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu jonoforezy

Jak wcześniej wspomniano, jonoforeza to zabieg stosowany w przypadku objawowego leczenia różnego rodzaju schorzeń neurologicznych oraz narządu ruchu, dlatego wśród wskazań wyróżnia się m.in.:

  • stany pourazowe mięśni i stawów,

  • nerwobóle,

  • stany zapalne tkanek miękkich,

  • utrudniony zrost kostny,

  • porażenie nerwu twarzowego,

  • bóle reumatyczne.

Jonoforeza wykorzystywana jest również w przypadku leczenia nadpotliwości oraz w wielu zabiegach kosmetycznych. Zabieg jonoforezy posiada także kilka przeciwwskazań. Nie wykonuje się go, gdy na skórze występują ropne stany zapalne lub gdy jest ona uszkodzona. Pacjenci, którzy posiadają rozrusznik serca, również nie mogą skorzystać z leczniczego działania zabiegu jonoforezy. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także m.in. występowanie nowotworów, zaburzeń czucia oraz uczulenia na podawany lek. Jonoforezie nie mogą być również poddawane kobiety w ciąży.

Opracowanie:
Kielce, Górna 19a
tel. 41 344 46 64
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz