Artykuł sponsorowany

Właściwości oczaru wirginijskiego

Właściwości oczaru wirginijskiego

Oczar wirginijski (Hamamelis Virginiana L.) to krzew lub drzewko, które maksymalnie może osiągnąć wysokość 8 metrów, jednak najczęściej spotykamy rośliny o wysokości 2,5-5 m. Gałęzie oczaru mocno się rozwidlają, mają gładką, brązową korę. Roślina ma charakterystyczne, foremne, żółte kwiaty - owoc to torebka z czterema podłużnymi nasionami. Preparaty wytwarzane z oczaru wirginijskiego mają potwierdzone działanie antyseptyczne, niszczą drobnoustroje, hamują rozwój bakterii, a w wielu przypadkach je zabijają. Badania kliniczne wykazują, że preparaty z oczaru w żaden sposób nie podrażniają skóry człowieka i nie powodują uczuleń. Czym charakteryzuje się oczar wirginijski i dlaczego warto stosować preparaty, które go zawierają?

Charakterystyka oczaru wirginijskiego

Oczar wirginijski w okresie zimowym traci liście, to w tym czasie są one zbierane i suszone. Surowcem farmaceutycznym są nie tylko one, ale i kora oraz gałązki oczaru. Kora jest bezwonna i ma charakterystyczny, ściągająco cierpki smak. Oczar wirginijski to surowiec o dużej zawartości garbników, mieszaniny, wśród której zidentyfikowano elogotaniny i hamamelitany. Oczar zawiera także flawonoidy i wiele innych cennych składników. Roślina była wykorzystywana już wieki temu przez Indian, którzy zamieszkiwali tereny Ameryki Północnej. Najczęściej stosowany był w połączeniu z siemieniem lnianym - mieszanką okładano rany i guzy. W Europie natomiast oczar uznawany był za doskonały środek na opuchlizny, oparzenia, czy krwawienia. Jak w wielu podobnych przypadkach, wskazania medycyny ludowej zostały potwierdzone przez badania naukowe. Oczar wirginijski ma działanie ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne.

Zastosowanie oczaru - medycyna

Z oczaru wirginijskiego przygotowujemy nalewki i wyciągi z alkoholi. Preparaty z tej niezwykłej rośliny stosowane są przy biegunkach i dyzenterii, dobrze działają na błonę śluzową jelita grubego - mówi nam przedstawicielka firmy SEPTYK Laura Aiteka-Odus z Łodzi

Preparaty przyjmowane do wnętrza pomagają w nieżycie oraz niewielkich krwawieniach z przewodu pokarmowego, działają także na żylaki. Oczar wirginijski wykorzystywany jest także do użytku zewnętrznego - przygotowuje się z niego maści, kompresy i okłady, które świetnie działają na stłuczenia, wynaczynienia, obrzęki i oparzenia. Działają korzystnie na ukąszenia i krwawienia z nosa. Łagodzą ból oraz przyspieszają gojenie, a dodatkowo zapobiegają infekcjom.

Zastosowanie oczaru - kosmetyka

Oczar wirginijski ma zastosowanie także w kosmetyce. Preparaty z zawartością oczaru wykorzystywane są przede wszystkim do pielęgnacji zanieczyszczonej cery, cery z zatkanymi porami. Wyciąg z oczaru może być składnikiem kremów na dzień i na noc, toników oraz maseczek. Regularne stosowanie kosmetyków z oczarem pozwala na redukcję trądziku, zapobiega powstawaniu kolejnych wyprysków. Oczar ogranicza produkcję sebum przez naszą skórę. Odświeża skórę, zmniejsza rozszerzone pory i sprawia, że cera wydaje się mniej poszarzała. Składniki zawarte w wyciągach z oczaru wirginijskiego nawilżają skórę i zapobiegają utracie wody z komórek. Toniki i kremy z oczaru wirginijskiego to doskonałe kosmetyki nie tylko dla kobiet. To także kosmetyk dla mężczyzn, szczególnie dla panów, którzy mają problem z podrażnieniami po goleniu. Żele z oczarem wirginijskim mogą także łagodzić skórę podrażnioną zbyt długim przebywaniem na słońcu, dlatego warto zaopatrzyć się w takie kosmetyki przed letnim urlopem. Na koniec dodajmy, że oczar może pomóc osobom, które zmagają się z egzemą i łuszczycą. Redukuje swędzenie skóry i zaczerwienienia. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz