Rodzaje aparatów ortodontycznych. Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Rodzaje aparatów ortodontycznych. Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Po aparat sięgamy zwykle, gdy chcemy mieć proste i ładne zęby. Jednak nie tylko względy estetyczne są ważne – prawidłowy zgryz i równe zęby są prostsze w czyszczeniu, dlatego możemy zapobiegać odkładaniu się kamienia i rozwojowi próchnicy.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzielimy na aparaty ruchome oraz aparaty stałe. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedno jest pewne, każdy rodzaj aparatu na zęby ma za zadanie korygować wady zgryzu.

Aparat ortodontyczny ruchomy przeznaczony jest dla dzieci do 12 roku życia. W zależności od zalecenia dentysty aparat ruchomy najczęściej jest nakładany na noc lub kilka godzin w ciągu doby.

Aparat ortodontyczny stały można zakładać jedynie na zęby stałe. Jest zbudowany z zamków, łuku i ligatur. Pacjenci obawiają się założenia aparatu stałego i mają wątpliwości, jak długo nosi się aparat ortodontyczny? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jest to sprawa indywidualna i czas leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania wady zgryzu i zaleceń ortodonty.

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Aparat metalowy jest najbardziej popularnym rodzajem aparatów ortodontycznych. Pacjenci chętnie sięgają po ten typ aparatu stałego, ponieważ to skuteczne i tanie rozwiązanie.

Aparat tytanowy jest wersją przeznaczoną dla alergików, bo nie zawiera niklu, który wiele osób uczula. Koszt aparatu tytanowego nie jest dużo wyższy od zwykłego aparatu metalowego.

Aparat estetyczny jest dedykowany osobom, którym zależy na mniej widocznym aparacie. Kolor zamków jest dobierany do naturalnej barwy zębów, co daje dyskretny efekt. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj aparatu, nie zapominaj o tzw. białej diecie. Unikaj barwiących napojów, przede wszystkim czerwonego wina, herbaty czy ciemnych soków. Założenie takiego aparatu powinno być dla palaczy impulsem do rzuceniu palenia. Do aparatów estetycznych należą aparat porcelanowy i aparat ceramiczny, które wyróżnia mleczna barwa, a także aparat kryształowy i aparat szafirowy, które są bardziej przezroczyste.

Aparat lingwalny to propozycja dla osób, które nie chcą, by zamki były w ogóle widoczne, a aparat ortodontyczny przezroczysty nie spełnia ich oczekiwać. Aparat lingwalny umieszcza się od strony języka, czyli na zębach od wewnątrz. Wadą takiego rozwiązania są wysokie koszty leczenia, poza tym mogą pojawić się problemy z wyraźnym mówieniem.

Aparat samoligaturujący jest skierowany do pacjentów, którym zależy na komforcie leczenia. Budowa aparatu i brak ligatur pozwala na użycie mniejszej siły, dlatego ból jest zdecydowanie mniej odczuwalny niż przy leczeniu tradycyjnym aparatem.

Nowoczesne rozwiązania ortodontyczne

Czasami zdarza się, ze tradycyjne aparaty nie pomogą w skutecznym leczeniu, dlatego w przypadku bardzo stłoczonych zębów ortodonci stosują aparat Hassa, który pozwala na poszerzenie szczęki. Nie ma wtedy potrzeby przeprowadzania ekstrakcji zębów. Z kolei w leczeniu tyłozgryzu, gdy zęby górne wystają nad dolnymi z powodu cofniętej żuchwy, lekarze stosują aparat Herbsta.

Jeśli szczęka pacjenta jest cofnięta w stosunku do całej części twarzowej czaszki, rozwiązaniem jest maska twarzowa. Najlepsze efekty przynosi noszenie jej przez całą dobę, jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego ortodonci zalecają nakładanie maski przynajmniej na 14 godzin.

Płytka Schwarza to ruchomy aparat, który stosuje się w celu rozszerzania górnych i dolnych łuków zębowych. Pacjenci, którzy noszą płytkę Schwarza, mogą mieć na początku problemy z wymową.

W leczeniu ortodontycznym pomocne są dodatkowe aparaty, które wpływają na położenie zębów trzonowych, np. rotator ortodontyczny. Nie są komfortowe w noszeniu, ale pozwalają zachować stabilny wynik leczenia.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (7)
4.1
Komentarze
Dodaj komentarz