Materiał Partnera

Kiedy pomoże Ci ortodonta?

Kiedy pomoże Ci ortodonta?

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się korygowaniem wadliwego ustawienia zębów i szczęk, natomiast ortodonta to lekarz diagnozujący i leczący wady zębowe i zgryzowe. Leczenie ortodontyczne znacząco poprawia stan zdrowia jamy ustnej oraz wygląd twarzy i daje większe szanse na zachowanie zębów przez całe życie.

Leczenie ortodontyczne

Czasami zastanawiamy się, czy można i czy warto u osoby dorosłej zakładać aparat ortodontyczny. Obecnie nie ma żadnych przeszkód w kwestii wieku pacjenta, by przeprowadzać takie leczenie. Nie tylko poprawi ono estetykę uśmiechu, ale przede wszystkim sprzyja zdrowiu zębów i przyzębia. W wieku dojrzałym często dochodzi do stłaczania się zębów lub przeciwnie, powstawania przerw między nimi, np. na skutek wyrwania jakiegoś zęba. Ortodonta może te zęby tak poprzesuwać, by znowu były prawidłowo ustawione. Uniknąć można w ten sposób także leczenia protetycznego, gdyż zniknie luka po utraconym zębie.

Podstawową sprawą w wielu przypadkach leczenia ortodontycznego jest noszenie specjalnego aparatu stałego, którego założenie trwa zwykle od 1 do 1,5 godziny. Dzięki temu możliwe staje się wyleczenie wady zgryzu, zęby pozostaną zdrowe, jak również przyzębie i stawy skroniowo-żuchwowe. Niebagatelną rzeczą jest także wzrost dobrego samopoczucia i samooceny Pacjenta.

Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu?

Aparat nie będzie Ci przeszkadzał w jedzeniu, ale pewnych produktów, takich jak np. twarde owoce, warzywa, krówki toffi, w tym szczególnym okresie leczenia należy unikać, aby nie uszkodzić aparatu. Więcej czasu niż zwyczajnie należy poświęcać higienie jamy ustnej, wszystkie powierzchnie zębów i elementy aparatu należy oczyszczać szczególnie starannie. Posłużyć się tu możesz specjalnymi akcesoriami, takimi jak specjalne wyciorki, szczoteczki, pasty i płyny do płukania ust. Taka dbałość o higienę pomoże Ci uniknąć ewentualnych komplikacji i przyczyni się do sprawnej korekcji wady. Wszystkim tym zabiegom trzeba poświęcić trochę czasu i nabyć pewną sprawność manualną, ale na ogół wszyscy sobie z tymi zabiegami higienicznymi dobrze radzą.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Poza podstawowym zabiegiem, jakim jest staranne umycie zębów, nie trzeba robić jakichś szczególnych przygotowań do pierwszej wizyty. Zęby nie muszą jeszcze być wyleczone, ale powinno to nastąpić przed samym zabiegiem założenia aparatu. Ortodonta ustali plan leczenia i zadecyduje, które zęby należy wyleczyć, a których nie, ponieważ nadają się do usunięcia. Lekarz zadecyduje także, czy trzeba zrobić jakieś dodatkowe badania, czy wykonać inne jeszcze zabiegi. Ogólnie mówiąc, na pierwszej wizycie Pacjent poznaje plan całego leczenia i jego poszczególne etapy.

Jeśli chcesz skorygować wygląd swoich zębów, skontaktuj się z doświadczonym specjalistą. Gabinet Ortodontyczny Halina Pisarska-Bródka to miejsce, gdzie możesz podjąć skuteczne leczenie ortodontyczne. Gabinet wyposażony jest w nowoczesny sprzęt.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz