Artykuł sponsorowany

Jakie badania wykonuje się w ramach medycyny pracy?

Jakie badania wykonuje się w ramach medycyny pracy?

Na każdym stanowisku pracy, niezależnie od wykonywanego zajęcia, panują jakieś warunki. Brak przeciwwskazań zdrowotnych do regularnej styczności z tymi warunkami jest zaś jednym z najważniejszych w świetle prawa czynników decydujących o tym, czy dana osoba może zostać zatrudniona w konkretnym charakterze na podstawie umowy o pracę. Ocenia się to w oparciu o badania wykonywane w ramach medycyny pracy. Co wchodzi w ich zakres?

Odpowiedzi na to pytanie powinna przyświecać przede wszystkim świadomość celu, w jakim w ogóle przeprowadza się badania medycyny pracy. Po pierwsze więc służą one stwierdzeniu, że pracownik generalnie jest w stanie podjąć się konkretnego zajęcia. Przykładem może być tu stwierdzenie, że pan Kowalski ma wystarczająco dobry wzrok, żeby zostać kierowcą.

Lekarz medycyny pracy wskazuje też, co należy zrobić, aby móc pracować na danym stanowisku, jeśli określone w jego przypadku wymogi nie zostają w 100 proc. spełnione. Przykładowy pan Kowalski może więc niedowidzieć w pewnym zakresie, co teoretycznie nie pozwala mu podjąć pracy w charakterze kierowcy – chyba że będzie nosił szkła korekcyjne o mocy zaleconej przez lekarza. Badanie musi więc być na tyle szczegółowe, by móc stanowić podstawę do takiego zalecenia.

Wpływ pracy na zdrowie i odwrotnie

Osobną kwestią jest natomiast zdolność do pracy nie tylko w danym zawodzie, ale też w warunkach panujących na konkretnym stanowisku. Jeśli nasz pan Kowalski miałby zajmować się głównie transportem towarów zawierających potencjalnie uczulające substancje, stosowne badanie powinno stwierdzić, że nie ma on na nie alergii.

W razie uczulenia praca mogłaby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pana Kowalskiego. Ale nieoptymalny stan zdrowia pracownika może też negatywnie rzutować na otoczenie w niektórych środowiskach. – Takim środowiskiem jest chociażby branża gastronomiczna, której pracownicy pomyślnie przejść muszą badania sanitarno-epidemiologiczne, wykluczające zakażenie pałeczkami duru brzusznego i Salmonelli czy prątkami gruźlicy mówi przedstawiciel Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Kolmed” w Świdnicy.

Badania psychotechniczne

Wróćmy jednak do pana Kowalskiego. Jako kierowca poddany zostaje także szczególnemu rodzajowi badań z dziedziny medycyny pracy, czyli badaniom psychotechnicznym. Oprócz zawodowych kierowców powinni się im poddać także operatorzy sprzętu budowlanego i wózków widłowych, sędziowie, prokuratorzy, komornicy i kuratorzy sądowi czy osoby w związku z wykonywaną pracą posługujące się bronią.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz