Artykuł sponsorowany

Oryginał i wypisy aktu notarialnego

Oryginał i wypisy aktu notarialnego

Obecności notariusza i potwierdzenia odpowiednim aktem notarialnym  wymaga wiele rozmaitych czynności prawnych. Zdarza się też, że dana czynność nie wymaga takiego potwierdzenia, jednak strony transakcji wyrażają taką wolę. Czym jest akt notarialny, a czym jego wypisy?

Akt notarialny jest urzędowym dokumentem sporządzanym przez notariusza w celu potwierdzenia dokonania czynności prawnej. Zasady sporządzania takich aktów, a także późniejszego postępowania z nimi, są dokładnie opisane w Prawie o notariacie. O tym, co powinniśmy wiedzieć na ten temat udając się do notariusza, rozmawiamy z ekspertem ze szczecińskiej Kancelarii Notarialnej Doroty Szuman-Krzych.

Co zawiera akt notarialny?

Każdy akt notarialny musi zawierać informację o dokładnej dacie i miejscu sporządzenia dokumentu, a także imię nazwisko i adres siedziby kancelarii, w której jest sporządzany. Konieczne jest także umieszczenie danych osobowych stron czynności prawnej oraz innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu.

Akt notarialny musi zawierać oczywiście oświadczenia stron. Dodatkowo, jeżeli podczas spisywania dokumentu zaszły jakiekolwiek istotne okoliczności, strony mają prawo żądać odnotowania tego faktu w treści aktu. Jest tu również stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany przez wszystkie osoby biorące udział i obecne podczas sporządzania dokumentu. Całość wieńczy podpis notariusza.

Oryginał aktu notarialnego

Co ciekawe, a często niepokojące dla klientów kancelarii notarialnych, oryginał aktu nie może być wydany stroną. Zgodnie z prawem, musi on być przechowywany w kancelarii, w której został sporządzony. Zawsze sporządza się tylko jeden egzemplarz oryginału aktu notarialnego, a na dokumencie tym nie znajdują się żadne pieczęci.

Wypisy aktu notarialnego

Ponieważ oryginał nie może opuścić kancelarii notarialnej, strony otrzymują wypisy aktu notarialnego o mocy oryginału. Wypis aktu notarialnego jest powtórzeniem oryginału, jednak z kilkoma różnicami formalnymi. Na wypisie nie znajdziemy podpisów stron, a jedynie podpis notariusza. Dodatkowo, na wypisie aktu notarialnego znajduje się okrągła pieczęć notariusza.

Strony biorące udział w sporządzaniu aktu mają możliwość uzyskania kolejnych egzemplarzy wypisów również w późniejszym terminie. Uzyskanie każdego kolejnego wypisu łączy się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 6 zł.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz