Artykuł sponsorowany

Czym jest poświadczenie dziedziczenia?

Czym jest poświadczenie dziedziczenia?

Osoby, które otrzymały spadek, muszą wiedzieć, że mogą go nabyć na dwa sposoby - poprzez sprawę sądową, jak również dzięki poświadczeniu dziedziczenia. Drugi z dokumentów wydaje notariusz. Można go dostać od ręki. Czym dokładnie jest poświadczenie dziedziczenia i kto może z niego skorzystać? Dlaczego ten droższy dokument jest chętniej wybierany przez spadkobierców?

W sądzie trzeba czekać, u notariusza nie

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego wiele osób, pomimo tego, że nabycie spadku w sądzie jest tańsze, idzie do notariusza, aby ten sporządził dla nich akt poświadczenia dziedziczenia, warto mieć na uwadze, że wspomniany wyżej dokument otrzymuje się od ręki, zupełnie inaczej, niż w sądzie.

Osoby, które mają wątpliwości, do kogo udać się, aby stwierdzić prawnie nabycie spadku, muszą wiedzieć, że wspomniany wyżej dokument jest tak samo ważny, jak ten nabyty w sądzie. Jest to jedna z dwóch form stwierdzenia nabycia spadku. Akt poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego (wyłączając jedynie spadki, które nabyte zostały na podstawie testamentów szczególnych), może sporządzić notariusz. Testamenty szczególne oraz spory pomiędzy spadkobiercami rozstrzyga sąd.

Jak wygląda postępowanie u notariusza? 

Chcąc uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia, należy mieć na uwadze, że całe postępowanie u notariusza będzie podzielone na dwie części:

  • sporządzenie specjalnego protokołu dziedziczenia
  • opracowanie końcowego aktu poświadczenia dziedziczenia.

Pierwszy etap polega na spisaniu protokołu dziedziczenia. Ważne jest, aby przy tej czynności były obecne wszystkie osoby, które uchodzą za spadkobierców, zarówno testamentowych, jak i ustawowych. Każdy uczestnik w tym momencie zobowiązany jest do ujawnienia wszelkich informacji związanych ze spadkiem, które będą ujęte w protokole. Obecne na sali osoby muszą wiedzieć, że składanie fałszywych oświadczeń jest objęte odpowiedzialnością karną. Będąc pierwszy raz w takiej sytuacji, warto wybrać wykwalifikowanego notariusza, którym jest choćby Piotr Grzeszak Kancelaria Notarialna, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych niedomówień. Po zakończeniu pierwszej części spotkania, notariusz może przejść do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz