Materiał Partnera

Usługi notarialne związane z obrotem nieruchomościami

Usługi notarialne związane z obrotem nieruchomościami

Przy sprzedaży nieruchomości niezbędne jest odwiedzenie kancelarii notarialnej. Jest to związane z koniecznością sporządzenia aktu przeniesienia prawa własności, ale nie tylko. Okazuje się bowiem, że bez prawidłowo zrealizowanych czynności notarialnych nie będzie możliwe dokonanie wpisu zmian w księdze wieczystej. W jakim dokładnie celu należy zatem odwiedzić kancelarię notarialną przy obrocie nieruchomościami?

Przeniesienie prawa własności w formie aktu notarialnego

Sprzedaż konkretnego lokalu użytkowego to w praktyce przeniesienie własności nieruchomości na kupującego. Dochodzi do niej w momencie podpisania przez obie strony wiążącej prawnie umowy. Dokument ten warto sporządzić wraz z notariuszem, który zadba o jego poprawność. Następnie umowa taka musi zostać przygotowana w formie aktu notarialnego. To pierwsza i najważniejsza czynność, jaką przy obrocie nieruchomościami zajmują się notariusze.

Warto przy tym wspomnieć o możliwości złożenia pieniędzy do depozytu notarialnego. Takie rozwiązanie jest dobrym wyborem zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Pierwszy z nich jest w stanie zabezpieczyć swoje środki przed ewentualną ich utratą wskutek nierzetelnych działań osoby zbywającej nieruchomość. Dla sprzedającego natomiast jest to pewność, że kupujący posiada pełną kwotę za wybrany lokal. Przeniesienie prawa własności w formie aktu notarialnego czy złożenie pieniędzy do depozytu nie są jednak jedynymi czynnościami realizowanymi przez notariusza przy obrocie nieruchomościami. Jakie jeszcze usługi świadczy w tym zakresie?

Czynności związane z księgą wieczystą

Kluczowym elementem przy obrocie nieruchomościami staje się księga wieczysta. To właśnie w niej umieszcza się wpisy związane z prawem własności. Warto przy tym pamiętać, że w niektórych sytuacjach księga wieczysta nie jest założona. Wiąże się z tym wyższa kwota za opłaty sądowe. W takiej sytuacji również całym procesem zajmie się notariusz.. Ze względu na ilość czynności, jakie należy przy obrocie nieruchomości wykonać u notariusza, warto wybrać sprawdzoną kancelarię, która zapewni atrakcyjne stawki koniecznej do pokrycia taksy notarialnej. Takim miejscem jest m.in. Kancelaria Notarialna Jana Grochowicza.

Po właściwym sporządzeniu wszystkich aktów notarialnych przygotowywane są ich odpisy. Mają one dokładnie tę samą moc prawną, co oryginalne dokumenty. Można się nimi posługiwać w rozmaitych instytucjach, są przyjmowane np. przez banki. Koszty odpisów aktów notarialnych potrafią się znacząco różnić w zależności od stawek, jakie ustali konkretny notariusz za ich sporządzenie.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Barlickiego 13 lok. 4
tel. 33 821 79 69
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz