Artykuł sponsorowany

Kiedy warto zdecydować się na zastępstwo procesowe?

Kiedy warto zdecydować się na zastępstwo procesowe?

Udzielenie pełnomocnictwa, na mocy którego adwokat będzie mógł reprezentować nasze stanowisko na sali sądowej, to spora wygoda. Należy jednak wiedzieć, z czym dokładnie wiąże się zastępstwo procesowe i na czym konkretnie polega. Nierzadko pojawiają się wątpliwości co do tego, czy warto jest tę możliwość wykorzystać. Kiedy więc zdecydować się na zastępstwo procesowe i co ono oznacza?

Kompetentny reprezentant

Sprawy w sądzie są dla większości osób nieprzyjemne i wiążą się z ogromnym stresem. Istnieje jednak sposób na uniknięcie stawiania się w sądzie osobiście. Mowa o zastępstwie procesowym, czyli zleceniu bycia reprezentowanym przed sądem przez kompetentną osobę – wykwalifikowanego adwokata, takiego jak np. mecenas Karol Sienkiewicz, który prowadzi własną kancelarię prawniczą. Zastępstwo procesowe musi być sporządzone w formie umowy, która na podstawie art. 750 kodeksu cywilnego jest umową o świadczenie usług. Adwokat musi w tym wypadku udzielić klientowi informacji odnośnie do wynagrodzenia pobranego za prowadzenie jego sprawy oraz reprezentowanie go przed sądem. Warto wiedzieć o tym, że zastępstwo może być podjęte bez oznaczania jego zakresu lub – kiedy klient wyraża taką chęć – z precyzyjnym ograniczeniem poszczególnych możliwości reprezentowania jego interesów. Musi to być jednak określone w taki sposób, by nie pozostawiało żadnych wątpliwości.

Spore możliwości

Zastępstwo procesowe pozwala adwokatowi na wykonywanie szeregu czynności. Na jego mocy jest on przede wszystkim uprawniony do przeprowadzania wszelkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, a także tych związanych z zabezpieczeniem i egzekucją. Może on również udzielić dalszego pełnomocnictwa, np. radcy prawnemu. Pełnomocnictwo procesowe daje też adwokatowi prawo do zawierania ugody, wniesienia skargi kasacyjnej czy zrzeczenia się roszczenia (jeśli nie został on pozbawiony tej możliwości przez klienta poprzez zapis w umowie). Okazuje się więc, że zastępstwo procesowe jest niezwykle pomocne w sytuacji, gdy potrzebujemy kompetentnego reprezentanta podczas sprawy sądowej. Przede wszystkim zdejmuje z nas ono nieprzyjemny obowiązek pojawienia się na sali sądowej. Dzięki powierzeniu swojej sprawy renomowanej kancelarii adwokackiej mamy dużą szansę na uzyskanie korzystnego dla nas wyroku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz