Materiał Partnera

Kto odpowiada za długi spadkowe?

Kto odpowiada za długi spadkowe?
Wiele osób obawia się dziedziczenia długów, zwłaszcza wtedy, kiedy ich kwoty przyjmują kolosalne wartości. Niestety, według prawa osoby dziedziczące spadek są zobowiązane do ich opłacenia. Na szczęście na przyjęcie lub odrzucenie spadku, spadkobierca ma aż pół roku. W tym czasie warto rozeznać się, w jaki sposób należy postępować, aby uniknąć kłopotów finansowych.

Obowiązki spadkobiercy

Spadek po śmierci bliskiej osoby zwykle kojarzy się wszystkim z przyjęciem sporej ilości gotówki i innych dóbr materialnych. Niestety, nie zawsze wygląda to tak kolorowo, jak można zauważyć w filmach. Z przyjęciem spadku wiąże się także wiele obowiązków. Pierwszym z nich jest prawo domowników zajmujących nieruchomość zmarłego do zamieszkiwania jej przez okres co najmniej 3 miesięcy od dnia śmierci. Nie można tego ograniczyć, a osoba, która przyjęła spadek, nie ma prawa pobierać od lokatorów żadnych opłat. Kolejnym przykładowym obowiązkiem jest zapewnienie środków do życia dziadkom spadkodawcy, jeśli żyją w niedostatku i nie mogą otrzymać ich od osób do tego zobowiązanych. Obowiązkiem spadkobiercy, którego najbardziej się wszyscy obawiają jest dziedziczenie długu.

Nie tylko kredyty!

Należy pamiętać, że w zakresie długów nie znajdują się wyłącznie pożyczki i kredyty zaciągnięte przez spadkodawcę za życia, ale także:

  • koszty pogrzebu;
  • koszty zapisów i poleceń spadkodawców;
  • koszty postępowania spadkowego.

Sprawami spadkowymi zajmuje się między innymi kancelaria adwokacka Lilianny Felczyńskiej-Fiks, której siedziba znajduje się w Zgierzu. Oferta oprócz spraw związanych z odpowiedzialnością za długi spadkowe obejmuje stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, zachowek oraz zapis.

Jakie opcje ma spadkobierca?

Sprawy spadkowe nie zawsze są proste, szczególnie wtedy, kiedy pojawiają się nie tylko korzyści majątkowe, ale też zobowiązania. Należy pamiętać, że spadek można odrzucić od razu lub poprosić adwokata o pomoc w podjęciu korzystnej decyzji. W zakresie odpowiedzialności za długi można wymienić następujące okoliczności:

  • Przyjęcie wprost – po przyjęciu spadku spadkobierca odpowiada za długi bez ograniczeń i całym swoim majątkiem.
  • Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza – jeżeli wartość długów jest wyższa niż aktywów, to spadkobierca nie ponosi za nie odpowiedzialności.
  • Przed działem spadku – wierzyciele mogą ściągnąć dług od wybranego spadkobiercy, gdyż odpowiadają oni za nie solidarnie.
  • Po dziale spadku roszczenia są skierowane do danego spadkobiercy proporcjonalnie do udziału w spadku.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można złożyć w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia postępowania.

Opracowanie:
Zgierz, Andrzeja Struga 13 -21
tel. 668 205 486
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz