Artykuł sponsorowany

Czekasz na spadek? Regulacje spadkowe to zagadnienia, o których warto wiedzieć więcej

Czekasz na spadek? Regulacje spadkowe to zagadnienia, o których warto wiedzieć więcej

Regulacje spadkowe dotyczą kwestii przejścia uprawnień i obowiązków majątkowych po śmierci spadkodawcy. Rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci obejmują m.in. ustanowienie spadkobierców, ustanowienie wykonawcy ostatniej woli, jak również sprawy podatkowe

Testament i dziedziczenie        

Przepisy prawa spadkowego w Polsce nie dopuszczają możliwości, by majątek spadkowy pozostał bez właściciela. W związku z tym, niezależnie od tego, czy spadkobierca pozostawił po sobie testament, czy też nie, do spadku powołani zostają jego spadkobiercy. Dziedziczenie następuje na podstawie testamentu lub na podstawie przepisów ustawy, w sytuacji gdy brak jest testamentu nie ma, bądź też, gdy jest obarczony wadami albo gdy osoby w nim wymienione nie chcą bądź nie mogą dziedziczyć.

Testament to dokument, dzięki któremu spadkodawca rozporządza posiadanym przez siebie majątkiem na wypadek swojej śmierci. Spadkodawca ma możliwość dowolnego rozporządzania swoimi dobrami, dlatego cały spadek może otrzymać przykładowo tylko jedna, niespokrewniona ze spadkodawcą osoba, bądź też dalszy członek rodziny. W takim przypadku na spadkobiercy ciąży obowiązek zapłaty zachowku wobec osób najbliższych spadkodawcy. Testament sporządza tylko jedna osoba, która w każdej chwili może go odwołać albo zmienić. Czynności te może wykonać jedynie osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dlatego testamentu nie może napisać osoba niepełnoletnia lub całkowicie ubezwłasnowolniona. Testament nie może być sporządzony ani odwołany przez przedstawiciela ustawowego.

Mimo istnienia testamentu nie zawsze dochodzi do dziedziczenia na jego podstawie, ponieważ może się okazać się, że jest nieważny. Ustawa dopuszcza kilka możliwości, których zaistnienie decyduje o tym, że testament traci ważność.

Kto dziedziczy najpierw?

Jako pierwsi do dziedziczenia majątku spadkowego powołani są: małżonek i dzieci spadkodawcy, w drugiej kolejności jego rodzice, rodzeństwo i ich zstępni, dziadkowie oraz pasierbowie. Może się zdarzyć, że spadkodawca nie posiada żadnej rodziny i krewnych, wtedy majątek spadkowy otrzymuje gmina właściwa ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy albo Skarb Państwa.

Zawiłe sprawy spadkowe wymagają specjalistycznej wiedzy i gruntownego doświadczenia. Kancelaria prawna może przygotować wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku. Zajmie się także sprawami roszczeń osób pominiętych przez spadkodawcę, udzieli porad odnośnie możliwości przyjęcia i odrzucenia spadku, a także doradzi w kwestii ochrony majątku spadkobierców przed wierzycielami spadkodawcy.

Zwróć się do specjalisty, który z zaangażowaniem podejdzie do Twojej sprawy, takiego jak Pelc Krzysztof. Kancelaria adwokacka

Oceń artykuł (1)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz