Artykuł sponsorowany

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej w zakresie prawa spadkowego?

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej w zakresie prawa spadkowego?

Prawo spadkowe to zbiór przepisów, które określają, w jaki sposób prawa i obowiązki spadkodawcy przechodzą z chwilą jego śmierci na jego następców prawnych. Przepisy prawa spadkowego regulują również prawa i obowiązki spadkobierców. Zakres prawa spadkowego obejmuje nie tylko sprawy związane ze stwierdzeniem nabycia spadku, działu spadku i ochrony spadkobiercy, ale także kwestie związane z odpowiedzialnością za długi spadkowe, czy też koniecznością ustalenia zachowku.

Śmierć członka najbliższej rodziny to zawsze bardzo trudne doświadczenie. Już w pierwszym okresie po jego odejściu trzeba zająć się formalnościami związanymi z pogrzebem. Nic więc dziwnego, że w tym czasie z reguły nie myśli się o sprawach majątkowych. Jednak kiedy emocje opadną, a rodzina przejdzie najcięższy okres żałoby, trzeba będzie zastanowić się nad spadkiem.

Kiedy skorzystać z pomocy prawnika?

Jeżeli osoba zmarła pozostawiła po sobie majątek, spadkobierca powinien dopełnić formalności spadkowych, m.in. sporządzić i złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, jeśli zmarły pozostawił po sobie długi, a spadkobierca staje przed dylematem, czy i ewentualnie w jaki sposób przyjąć taki spadek. Spadkobierca ma 3 możliwości – może przyjąć spadek wprost, przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza lub spadek odrzucić. W przypadku braku stosowanego świadczenia złożonego w terminie 6 miesięcy spadek przyjmowany jest z dobrodziejstwem inwentarza, o czym stanowi art. 1015 par. 2 k.c. Na podjęcie decyzji i odpowiednich kroków prawnych spadkobiercy mają 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o swoim tytule do spadku, a więc zdecydowanie warto szybko skontaktować się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w prawie spadkowym.

Załóżmy jednak, że zmarły pozostawił po sobie majątek bez zadłużenia. Choć spadkobiercy nie mają obowiązku formalnego ustalania, kto dziedziczy po zmarłym, stwierdzenie nabycia spadku w praktyce jest bardzo przydatne. Bez niego spadkobierca nie może wykazać swoich praw do spadku, co utrudni np. dochodzenie należności od dłużników zmarłego czy uzyskanie wpisu do księgi wieczystej odziedziczonej nieruchomości, nie mówiąc już o ewentualnej próbie jej sprzedaży – wyjaśnia nasz rozmówca z Kancelarii Adwokackiej Łukasz Pyrk w Bytomiu.

Stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku musi spełniać szereg warunków formalnych i być złożony w sądzie właściwym ze względu na miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy. Trzeba przy tym pamiętać, że sądowe stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy – chyba że wszyscy spadkobiercy zdążyli już złożyć swoje oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Wynikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku jest określenie ułamkowej części majątku przypadającego spadkobiercy. Następnym krokiem jest postępowanie o dział spadku, na którego drodze określa się, jakie składniki majątku trafią do poszczególnych spadkobierców.

Sprawy spadkowe często dodatkowo komplikują się, gdy między spadkobiercami nie ma zgody co do sposobu podziału majątku po zmarłym. Takie sytuacje zdarzają się bez względu na to, czy spadkodawca pozostawił testament, czy też dziedziczenie odbywa się na zasadach ustawowych. Starając się o odwołanie bądź stwierdzenie nieważności testamentu, a także ubiegając się o zachowek, warto konsultować się z doświadczonym prawnikiem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz