Artykuł sponsorowany

Co trzeba wiedzieć o akcie poświadczenia dziedziczenia

Co trzeba wiedzieć o akcie poświadczenia dziedziczenia

Jeżeli otrzymaliśmy spadek i nie chcemy czekać do sądowego orzeczenia o fakcie dziedziczenia, możemy załatwić tę sprawę już w kancelarii notarialnej. Jest to szybsze i mniej problematyczne. Służy temu notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Co trzeba wiedzieć o tym dokumencie i jakie warunki trzeba spełnić, aby mógł zostać wydany? Oto podstawowa wiedza o akcie poświadczenia dziedziczenia.

Jakie warunki trzeba spełnić?

W teorii uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia jest dość proste. Należy umówić się z notariuszem na konkretny termin. Ale uwaga! Obecne muszą być wszystkie osoby, które mają ustawowe lub testamentowe prawo do spadku, a co więcej – wszyscy muszą się zgodzić na taki, a nie inny podział majątku po zmarłym. Tylko w takich okolicznościach notariusz wypisze akt poświadczenia dziedziczenia. Jeżeli wyniknie jakikolwiek spór, notariusz ma związane ręce i sprawa kwalifikuje się do rozwiązania na drodze sądowej.

Możemy liczyć na bezpłatne porady notariusza w każdej kwestii dotyczącej aktu poświadczenia dziedziczenia. Wydanie aktu nie może nastąpić w okresie do pół roku od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy określili się co do tego, czy przyjmują, czy też odrzucają spadek. Koszt wydania aktu to 50 zł – niezależnie od wartości dziedziczonego majątku.

Kiedy nie otrzymamy aktu poświadczenia dziedziczenia?

Notariusz może odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Do powodów takiej decyzji zalicza się: otwarcie spadku przed 1 lipca 1984 roku, istnienie wcześniejszego aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydane przez sąd postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, ujawnienie podczas sporządzania protokołu dziedziczenia okoliczności wskazujących na to, że nie wszystkie osoby uprawnione do spadku były obecne podczas wydawania aktu, a także że istnieją lub istniały testamenty nieotwarte i nieogłoszone, brak osób powołanych do dziedziczenia, wskutek czego majątek przechodzi na poczet Skarbu Państwa lub gminy (podmioty te są w tej sytuacji spadkobiercami ustawowymi), brak polskiego obywatelstwa spadkodawcy, podczas gdy w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub nieruchomość za granicą.

Warto zadbać o jak najszybsze zabezpieczenie swoich praw do majątku. Może w tym pomóc kancelaria notarialna, np. www.danutatrusz.notariusz.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz