Artykuł sponsorowany

Jak przeprowadzić likwidację spółki? Poradnik

Jak przeprowadzić likwidację spółki? Poradnik

Poważne kłopoty firmy zmuszają nas do podjęcia trudnych kroków. Czasem jedynym rozwiązaniem jest likwidacja spółki. W jakich sytuacja likwidacja ma sens? Jak przebiega likwidacja spółki? Co zrobić, żeby cały proces poszedł gładko? Podpowiadamy jak sprawnie przeprowadzić likwidację firmy która jest nierentowna. To ostateczne rozwiązanie, jednak czasem jedyne, z którego warto skorzystać.

Kiedy można przeprowadzić likwidację spółki?

Zasady likwidacji spółek znajdziemy w przepisach Kodeksu spółek handlowych. Jeśli sami nie mamy fachowej wiedzy prawniczej, najlepiej w takiej sytuacji szukać porad u profesjonalnego prawnika, takiego jak Adwokat Anna Kamińska Radca prawny Agnieszka Woźniak Radca prawny Dorota Złotkiewicz-Kidyba. To kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze przedsiębiorców. Pracujący tu prawnicy doskonale znają aktualne przepisy i mają ogromne doświadczenie we współpracy z biznesmenami, dzięki czemu mogą udzielić nam fachowych porad w każdej sytuacji – nawet jeśli jest ona tak trudna, że rozważamy likwidację spółki. Najważniejsze informacje, jakie powinniśmy posiadać planując rozwiązanie spółki, dotyczą warunków jej likwidacji. Takie przyczyny powinny zostać przewidziane w umowie spółki. Do likwidacji spółki może prowadzić uchwała o jej rozwiązaniu podpisana przez wszystkich wspólników. W ten sposób siedzibę spółki można też przenieść za granicę. Ważne, by pamiętać, że taka umowa musi zostać potwierdzona protokołem sporządzonym u notariusza. Spółkę rozwiązuje też ogłoszenie jej upadłości, oraz inne przewidziane w przepisach przyczyny.

Co się dzieje, kiedy spółka zostanie postawiona w stan likwidacji?

W sytuacji, w której spółka zostanie postawiona w stan likwidacji, nadal ma ona osobowość prawną. Nie możemy jednak, w trakcie procesu likwidacyjnego, podejmować innych działań, poza tymi, które mają na celu zakończenie wszystkich spraw związanych z bieżącymi interesami spółki. Możemy na przykład ściągać pieniądze od dłużników, spłacać własne zobowiązania i wyprzedawać majątek spółki. Po podjęciu przez wspólników uchwały o likwidacji spółki, możemy do jej nazwy dodać słowa „w likwidacji” – dzięki temu sytuacja naszego przedsiębiorstwa będzie od razu jasna. Ważne, by fakt likwidacji spółki zgłosić do sądu – powinni zrobić to likwidatorzy, czyli zarząd lub wspólnicy. W zgłoszeniu do sądu rejestrowego  musimy zawrzeć imiona i nazwiska likwidatorów oraz ich adresy. Niezbędne jest też sprecyzowanie sposobu reprezentacji spółki i ewentualnych związanych z tym zmian. Musimy pamiętać, by do takiego zgłoszenia dołączyć  notarialnie poświadczone wzory podpisów likwidatorów. Likwidacja spółki musi zostać ogłoszona – należy też wezwać wierzycieli do zgłoszenia ich wierzytelności w określonym terminie – 3 miesiące od ogłoszenia likwidacji. Kiedy wierzyciele zostaną spłaceni, wspólnicy dzielą się majątkiem, proporcjonalnie do ich udziałów w spółce – pod warunkiem, że umowa spółki nie zakłada inaczej. Ważne, by pamiętać że do podziału majątku między wspólników może dość dopiero po 6 miesiącach od ogłoszenia likwidacji spółki. Warto wiedzieć, że proces likwidacji przebiega nieco inaczej przy różnych typach spółek – inaczej wygląda likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki cywilnej. O szczegóły związane z likwidacją spółki, którą prowadzimy warto zapytać prawnika, by nie popełnić ewentualnych błędów, które mogą utrudnić proces likwidacji.

Kiedy ogłosić likwidację spółki?

Decyzja o likwidacji spółki najczęściej jest bardzo trudna. Są jednak sytuacje, w których jest ona jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Kiedy spółka jest nierentowna, zamiast przynosić nam korzyści powoduje straty, a zobowiązania wobec kontrahentów wciąż się mnożą, warto rozważyć decyzję o likwidacji spółki. Brnięcie w coraz większe długi nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, Likwidacja spółki pozwoli nam uniknąć kolejnych kłopotów finansowych, spłacić wierzycieli i da możliwość nowego startu z biznesem nieobciążonym wszystkimi tymi zobowiązaniami. Rozważając likwidację spółki, warto skonsultować się z doświadczonym radcą prawnym, który udzieli nam fachowych porad – czasami, zamiast likwidacji spółki, wystarczy restrukturyzacja. To proces pozwalający na zebranie funduszy potrzebnych na spłacenie zadłużenia i przebudowanie struktury działania firmy tak, by stała się ona rentowna i zaczęła przynosić nam zyski. Rozwiązań jest bardzo wiele, a likwidacja spółki to ostateczność – nie ma jednak sensu na siłę jej unikać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz