6 powodów, dlaczego warto jeść aronię

6 powodów, dlaczego warto jeść aronię

Sierpień to sezon na aronię. Te ciemnofioletowe owoce mają mnóstwo cennych właściwości i korzystnie wpływają na zdrowie. Nie jesteś przekonany do cierpkiego smaku owoców? Jest wiele sposobów na wykorzystanie aronii w kuchni. Sprawdź, jak pozbyć się kwaśnego posmaku i ciesz się aroniowym smakiem. Dowiedz się, jakie właściwości ma sok z aronii.

Strony www Strony www

Kiedy dojrzewa aronia?

Aronia dojrzewa na początku sierpnia, gdy zielone owoce stają się granatowe. Wtedy nie warto jeszcze zbierać owoców i lepiej poczekać, by owoce stały się mniej cierpkie.

Zastanawiasz się, kiedy zrywać aronię? Sezon na aronię rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia, a ostatnie zbiory wykonuje się na początku września.

Jak smakuje aronia?

Owoce są kwaskowate lub kwaśno-gorzkie w smaku. Co jest przyczyną goryczki? Aronia czarna zawiera substancje garbnikowe, które sprawiają, że owoce mają wyjątkowo cierpki smak, dlatego wiele osób nie lubi jeść ich na surowo.

Czy aronię trzeba zamrozić, żeby pozbyć się kwaśno-gorzkiego posmaku? Tak, okazuje się, że po włożeniu owoców do zamrażarki aronia traci kwaśny smak i zdecydowanie smakuje lepiej. Nie musisz obawiać się, że w wyniku mrożenia aronia straci swoje właściwości, ponieważ właściwie mrożenie ma tylko nieznaczny wpływ na wartość odżywczą i witaminy zawarte w owocach.

Aronia jest bardzo trwałym owocem, dlatego długo zachowuje świeżość i jest łatwa w transporcie. Owoce najlepiej przechowywać w lodówce. 

Co leczy aronia?

Aronia zawiera mnóstwo cennych witamin i minerałów, dlatego warto wprowadzić ją do codziennej diety. W owocach znajdziemy m.in. witaminę C, P oraz sole mineralne, w tym potas, wapń, fosfor, magnez czy żelazo. Sprawdź, jakie są właściwości aronii

  1. Zapobiega nowotworom. Aronia zawiera bioflawonoidy, które odpowiadają za barwę owoców i chronią roślinę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Działają również na nasz organizm, przeciwdziałając nowotworom. Poza tym wspomagają wchłanianie witaminy C. Są polecane pacjentom, którzy przechodzą chemioterapię.
  2. Chroni serce. Jedzenie aronii pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia. Substancje znajdujące się w owocach regulują nadciśnienie tętnicze. Poza tym przeciwdziałają odkładaniu się cholesterolu w ścianach tętnic i łagodzą drobne stany zapalne naczyń krwionośnych, więc skutecznie chronią przed pojawieniem się miażdżycy czy żylaków.
  3. Wspomaga wzrok. Bioflawonoidy zawarte w owocach zapobiegają chorobom oczu, takim jak jaskra czy zaćma. Jeśli dużo pracujesz przy komputerze lub masz kłopoty ze wzrokiem, koniecznie sięgnij po aronię.
  4. Chroni skórę. Wspomaga ochronę przed działaniem promieni ultrafioletowych. Poza tym pozytywnie wpływa na cerę i chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
  5. Uspakaja. Aronię powinny wybrać osoby zmęczone i zestresowane. Dużo się uczysz? Wybierz aronię i zadbaj o pamięć.
  6. Jest polecana dla diabetyków. Spożywanie owoców spowalnia wchłanianie glukozy.

Na co pomaga sok z aronii?

Nawet po przemrożeniu nie możesz przekonać się do jedzenia surowych owoców? Rozwiązaniem są przetwory z aronii. Samodzielnie przygotowany sok jest polecany zarówno dzieciom, jak i seniorom. Przekonaj się, dlaczego warto pić sok z tych cennych owoców.

Jakie właściwości ma sok z aronii?

  • wzmacnia odporność
  • poprawia wygląd skóry
  • obniża ciśnienie tętnicze
  • zapobiega miażdżycy
  • relaksuje

Możesz pić sam sok lub dodawać do herbaty czy deserów. Niestety są pewne przeciwwskazania do picia aroniowego napoju. Jeśli masz problemy z żołądkiem, sok z aronii nie jest wskazany. 

Jak suszyć aronię?

Jedną z metod przetwarzania aronii jest suszenie. Dokładnie umyte owoce wystarczy wstawić do nagrzanego piekarnika i pozostawić uchylone drzwi.

Suszenie nie powoduje utraty cennych bioflawonoidów zawartych w owocach, dlatego aronia suszona nadal zachowuje swoje właściwości. Przygotowane w ten sposób owoce nadają się do parzenia rozgrzewającej herbaty zimową porą. Możesz też jeść suszoną aronię w formie przekąski.

Zastanawiasz się jeszcze, co zrobić z aronii? Możesz przygotować nalewkę, wino albo dżem z aronii.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz