Czy granat jest zdrowy?

Czy granat jest zdrowy?

Soczyste owoce granatu to świetny dodatek do wielu potraw. Owoce sprawdzą się zarówno w orzeźwiających sałatkach oraz słodkich deserach, jak i wytrawnych potrawach mięsnych. Dodadzą potrawie ciekawego posmaku. To idealnie urozmaicenie nawet zwykłych dań. Dowiedz się, jakie są właściwości granatu i jak go poprawnie obrać. Sprawdź, czy pestki granatu są jadalne.

Strony www Strony www

Jakie są właściwości granatu?

Granat to przede wszystkim drobne, czerwone owoce ukryte pod twardą łupiną. Są niskokaloryczne, dlatego przypadną do gustu osobom dbającym o linię. Wyróżnia je także niski indeks glikemiczny. Owoce granatu to bogactwo witamin i minerałów. Znajdziesz tam witaminy B5, C, E, a także cenny magnez, fosfor i potas.

Jeśli chcesz zachować młody wygląd, koniecznie sięgnij po granat. Dzięki zawartości kwasu elagowego skóra chroniona jest przed promieniowaniem ultrafioletowym, więc zachowuje elastyczność i jędrność. Nic dziwnego, że wyciąg z granatu często pojawia się w profesjonalnych kosmetykach dostępnych w drogerii.

Granat zawiera związki wykazujące silne działanie przeciwutleniające, które dodatkowo obniżają ciśnienie. Są to drogocenne garbniki i antocyjany, których spożywanie uchroni cię przed miażdżycą. Granat powinny więc jeść osoby, które cierpią na schorzenia układu krążenia.

Warto wiedzieć, że skórka granatu, która sprawia trudności w dostaniu się do smacznych owoców, również jest zdrowa. To źródło flawonoli, elagotaniny oraz proantocyjanidyny.

Czy pestki granatu są jadalne?

Tak, oczywiście pestki granatu są jadalne, a dodatkowo są bardzo zdrowe. Zawierają polifenole, czyli organiczne związki, które przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów i miażdżycy naczyń krwionośnych. Spożywanie pestek jest więc zalecane wszystkim, którzy skarżą się na dolegliwości układu krążenia

Poza tym pestki zawierają również wielonasycone kwasy tłuszczowe, w tym między innymi kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy, a także stearynowy oraz punikowy, który wyróżniają silne właściwości przeciwzapalne. To właśnie granat jest jedynym roślinnym źródłem tego kwasu. 

Jakie są właściwości soku z granatu?

Jeśli denerwuje cię obieranie granatu, spróbuj owocu w innej formie. Sok z granatu dostępny jest w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Sok wyróżnia cierpko-słodki smak. Zawiera wiele cennych składników, w tym białko, błonnik, witaminy, minerały, a także polifenole, flawonoidy oraz antocyjany. Te ostatnie chronią przed przedwczesnym starzeniem i rozwojem wielu groźnych schorzeń.

Poza tym picie soku z granatu wzmacnia odporność, łagodzi dolegliwości trawienne, obniża ciśnienie oraz poziom cholesterolu i pozytywnie wpływa na równowagę hormonalną. Szczególnie kobiety w okresie menopauzy i przed miesiączką powinny pić ten orzeźwiający sok. Zalecana dawka to trzy razy dziennie przed jedzeniem.

Jak obrać granat?

Zastanawiasz się, jak dostać się do tych cennych owoców skrytych pod twardą łupiną? Tak naprawdę to nic trudnego. Najszybszą metodą obierania granatu jest przekrojenie owocu na pół, a następnie ostukanie połówek za pomocą drewnianej łyżki. Dzięki temu owoce powinny wypaść bez problemu.

Jeśli nie chcesz uszkodzić delikatnych owoców, możesz jedynie naciąć skórkę i delikatnie obrócić połówki i dopiero wtedy ostukać je łyżką. Kolejny sposób to nacięcie granatu na cztery części i podzielenie go na ćwiartki. Następnie każdą część należy wywinąć i delikatnie usunąć pestki ręcznie. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz