Artykuł sponsorowany

Rodzaje miodu i ich zastosowanie

Rodzaje miodu i ich zastosowanie

Każdy wie, że miód występuje w wielu rodzajach – mamy miód malinowy, gryczany, spadziowy, wrzosowy, rzepakowy i wiele innych. Każdy z nich różni się odrobinę w smaku i konsystencji, a także zastosowaniu leczniczym. Innego użyjemy, gdy poczujemy objawy przeziębienia, inny podamy dzieciom, a jeszcze innym dosłodzimy herbatę czysto rekreacyjnie. Przy wyborze miodu musimy więc przeanalizować swoje indywidualne potrzeby.

Z czego wynika miodowa różnorodność?

Chciałoby się rzec, że miód, jaki jest, każdy widzi. Niestety, rzeczywistość także w tym aspekcie okazuje się dużo bardziej skomplikowana, bo nawet miód występuje w ogromnej ilości rodzajów. Różnią się one aspektem wizualnym – kolorem i przejrzystością, a także konsystencją, zapachem i smakiem. Inne są także właściwości lecznice poszczególnych rodzajów miodu. Te zależą od tego, z jakiego surowca miód jest produkowany. Pszczoły mogą pozyskiwać pyłek kwiatowy z wielu gatunków roślin, ale miód wytwarzany jest nie tylko z pyłku – równie dobrym surowcem jest snadź, nazywana potocznie sokiem z drzew. Niezależnie od rodzaju, w miody pszczele warto zaopatrywać się u sprawdzonego dostawcy, takiego jak FPHU Omega. Marian Pintal.

Konkretny miód na konkretne dolegliwości

Miodem uznawanym za uniwersalny jest miód wielokwiatowy, który pomoże nam w stanach ogólnego osłabienia. Jeśli czujemy, że mamy problem z koncentracją, łapie nas katar czy niewynikające z pracy fizycznej przemęczenie, miód wielokwiatowy może szybko postawić nas na nogi. Czasem będziemy jednak potrzebowali mocnego uderzenia, dedykowanego specyficznym objawom. Jeśli czujemy, że mimo zażywania odpowiedniej dozy snu ciągle jesteśmy senni, w naszym organizmie może brakować magnezu. Ten zaś znajdziemy w miodzie gryczanym. Innym miodem o specyficznym zastosowaniu jest miód wrzosowy, szczególnie dobrze radzący sobie ze stanami zapalnymi jamy ustnej. Popularny zwłaszcza wiosną miód rzepakowy odciąża naszą wątrobę, wykazując działanie detoksykujące, co może pomóc przy problemach z układem trawiennym. Miód spadziowy – iglasty lub liściasty – zadziała niczym syrop na kaszel, ułatwiając wykrztuszanie. Łatwo rozpoznamy go po barwie: jest ona wyjątkowo ciemna, czasem niemal czarna, z lekkimi zielonkawymi refleksami.

Właściwości miodu a temperatura

Wszystkie rodzaje miodu pszczelego łączy jednak jedna, fundamentalna kwestia – nie powinniśmy ich dodawać do zbyt gorących płynów. Większość właściwości leczniczych miodu zanika w temperaturze przekraczającej czterdzieści stopni Celsjusza, co sprawia, że przed dodaniem miodu lepiej odczekać, aż nasza aromatyczna herbata ostygnie.

Oceń artykuł (5)
4.2
Komentarze
Dodaj komentarz