Artykuł sponsorowany

Regulatory temperatury w kontroli procesów produkcyjnych

Regulatory temperatury w kontroli procesów produkcyjnych

Zautomatyzowane procesy produkcyjne nie wykluczają konieczności sprawowania nad nimi stałej kontroli.  W efekcie nieustannie pojawia się potrzeba produkowania i stosowania dodatkowych urządzeń. Mowa o dużej grupie mierników i sterowników określanych mianem automatyki przemysłowej.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Termin „automatyka przemysłowa” ma bardzo szerokie znaczenie. Odnosi się do setek różnych elementów, mających za zadanie mierzenie, kontrolowanie, sterowanie i ostrzeganie na wypadek awarii.

Zależnie od tego, gdzie dany element zostanie wykorzystany, poszczególne urządzenia można podzielić na grupy. Wymienić można między innymi czujniki i ograniczniki temperatury, konduktometry, manometry, mierniki kwasowości i zasadowości, termostaty, sterowniki mocy i dziesiątki innych tego typu rozwiązań.

Jedną z popularnych grup mierników są regulatory temperatury w procesach produkcyjnych. Zajmująca się produkcją takich urządzeń firma Hal-Bud s.c. Budzisz Dariusz, Halman Zbigniew oferuje przedsiębiorstwom produkcyjnym i warsztatom wiele różnych mierników, sterowników i kontrolerów. Dzięki nim procesy pozostają pod stałym nadzorem, a bezpieczeństwo zakładu i pracowników zostaje zachowane. W tej szerokiej grupie produktów znalazły się też regulatory temperatury.

Regulatory temperatury – rodzaje i zasada działania

Regulator to urządzenie techniczne, mające za zadanie wytworzenie sygnału sterującego, który jest odpowiedzią na wystąpienie różnicy pomiędzy pomiarem zaprogramowanym a rzeczywistym. Oznacza to, że jeśli na sterowniku ustawi się temperaturę, a czujnik wskaże, że jest ona inna, regulator wysyła odpowiedni sygnał, włączając lub wyłączając urządzenie grzewcze czy chłodzące. Tego typu regulatory nazywa się regulatorami bezpośredniego działania. Składają się one zarówno z układu pomiarowego, właściwego regulatora, jak i elementu odpowiadającego za wykonanie zmiany.

Przykładem takiego regulatora może być ten stosowany w żelazku. Tam pod wpływem temperatury miernik z bimetalu zmienia kształt i przerywa obwód prądu. Tego typu regulatory nie wymagają dodatkowego zasilania. Są one proste w konstrukcji, niezawodne i tanie. Wadą jest niestety ryzyko małej dokładności pomiarowej, a więc nie mogą być stosowane w precyzyjnych urządzeniach.

W regulatorach temperatury tego typu stosuje się dwa rozwiązania: umieszczenie czujnika bezpośrednio w zaworze, albo w postaci dodatkowego manometru. Każdy regulator temperatury składa się z członu wykonawczego i regulacyjnego. Działanie sprowadza się do wykorzystania rozszerzalności cieczy, która zwiększając objętość unosi w górę pływający element, a ten zamyka zawór. Regulacja polega na zmianie objętości komory z cieczą. Nieco bardziej precyzyjne są regulatory elektryczne i elektromechaniczne, stosowane do precyzyjnych pomiarów. Część z nich posiada też wbudowany układ scalony umożliwiający programowanie temperatury. Regulatory temperatury stosuje się głównie w pomieszczeniach, do pomiarów temperatur instalacji domowych, w instalacjach przemysłowych do regulowania procesów chłodniczych i grzewczych oraz na okrętach, do pracy z ciałami ciekłymi, gazami i parą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz