Artykuł sponsorowany

Jakie zastosowanie mają enkodery w przemyśle stalowym i metalurgicznym?

Jakie zastosowanie mają enkodery w przemyśle stalowym i metalurgicznym?

Wraz z rozwojem przemysłu stalowego i metalurgicznego, rośnie znaczenie nowych technologii, które znacząco usprawniają złożone procesy produkcji oraz obróbki metali. Bardzo szerokie zastosowanie w obu gałęziach przemysłu znalazły urządzenia pomiarowe, takie jak enkodery, które obecnie stanowią nieodłączny element wielu specjalistycznych maszyn. W naszym artykule wskażemy ich kilka zastosowań.

Do czego służą enkodery? Te niewielkich rozmiarów przetworniki ruchu automatycznie analizują ruch obrotowy różnych obiektów, przekazując zgromadzone dane w formie sygnałów elektrycznych, co umożliwia operatorom sprzętu precyzyjne ustalenie ich położenia. Enkodery dzielą się ze względu na technikę pomiaru na: inkrementalne i absolutne, a także na liniowe oraz kątowe, za pomocą których można określić, w jaki sposób obiekt się przemieszcza oraz pod jakim kątem. Wszystkie te pomiary są bardzo przydatne w przemyśle stalowym i metalowym, co usprawnia monitorowanie procesów produkcyjnych oraz synchronizację urządzeń.

Enkodery w przemyśle stalowym

Już w 1955 roku w Międzynarodowym Centrum Kompetencyjnym Baumer Hübner w Berlinie stworzono pierwszy enkoder, tachogenerator TDP-5,6, na potrzeby przemysłu stalowego. Urządzenia tego typu wykorzystywane są do dziś w systemach walcarek, do obróbki metalu i produkcji kształtowników, tulei czy prętów, umożliwiając precyzyjne formowanie materiałów o zróżnicowanej wielkości oraz gramaturze.

Walcarki to urządzenia wielozadaniowe, a zainstalowane w nich enkodery dostarczają informacji na temat prędkości i pozycji metalu w cewkach oraz pętlach, co poprawia wydajność pracy maszyny, a także obniża ryzyko strat materiałowych. Nowoczesne enkodery przemysłowe znajdują szerokie zastosowanie na każdym etapie przetwórstwa stali, jako niezbędny element suwnic, wciągników, pasów transportowych, a także pieców odlewniczych.

Enkodery a przemysł metalurgiczny

Przetworniki ruchu są też wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle metalurgicznym, przede wszystkim ze względu na dokładność pomiarów oraz odporność na niekorzystne warunki otoczenia, w tym: wysokie temperatury, zanieczyszczenia oraz wahania wilgotności. Enkodery absolutne, bezdotykowe – bezłożyskowe oraz inkrementalne służą jako trwały element aplikacji aparatury kontrolnej i pomiarowej w hutach, nie ulegają zużyciu, ułatwiając stałą optymalizację pracy maszyn.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz