Artykuł sponsorowany

Pomiary drgań mechanicznych – urządzenia i oprogramowanie

Pomiary drgań mechanicznych – urządzenia i oprogramowanie

Drgania wibracyjne są częścią pracy większości maszyn, jednak ich wielkość wyznaczona jest określonymi normami, których przekroczenie jest szkodliwe dla zdrowia pracownika i dysfunkcyjne dla samej maszyny. Do kontroli drgań służą specjalne czujniki i profesjonalne oprogramowanie.

Drgania wibracyjne a zdrowie człowieka

Ze zjawiskiem drgań spotykamy się praktycznie na każdym kroku, bowiem wystarczy włączyć pralkę automatyczną, albo skorzystać z domowego miksera czy blendera, a będziemy mieć poczucie fizycznego przemieszczania się urządzenia i powracania do pierwotnego stanu, co w przybliżeniu przypomina wahadło. Oczywiście odchylenia te są znacznie szybsze i mają mniejszy zakres od wahadła, a w niektórych przypadkach odbywają się też w różnych kierunkach, jednak zasada ich powstawania pozostaje ta sama, sprowadzając się do odchylenia od środka ciężkości i powrotu do niego. Drgania mechaniczne występują w każdej maszynie pracującej w ruchu, a więc w obrabiarkach, maszynach do mielenia, mieszarkach i innych tego typu urządzeniach. Stosowanie czujników drgań, dokonywanie pomiarów oraz monitorowanie i prognozowanie jest bardzo ważne z uwagi na to, że wibracje mają negatywny wpływ na nasz organizm. Najbardziej podatny jest układ kostno-stawowy, nerwowy i krążenia, a występujące w ich obrębie zespoły zmian stanowią podstawę do orzeczenia choroby zawodowej zwanej zespołem wibracyjnym.

Urządzenia pomiarowe

Pomiary drgań generowanych przez maszyny w ruchu określone są normami BHP, a ich przekroczenie jest obwarowane konsekwencjami dla pracodawcy, dlatego w praktyce stosuje się różnego typu mierniki pozwalające na kontrolowanie poziomu wibracji i reagowanie, jeśli przekroczą one dopuszczalne wielkości. Specjalizująca się w urządzeniach pomiarowych i oprogramowaniu firma EC Test Systems Sp. z o.o. oferuje między innymi przemysłowe czujniki drgań, wibrometry laserowe jednopunktowe, różnicowe, skanujące, cyfrowe, do pomiarów mikrostruktur, do pomiarów wysokich częstotliwości i prędkości, do drgań skrętnych, wielokanałowe mierniki drgań i wiele innych tego typu urządzeń. Wibrometry laserowe i inne urządzenia stosowane są też w diagnostyce urządzeń, takich jak generatory energetyczne, transformatory, silniki elektryczne i stojany, umożliwiając bezdotykowe sprawdzenie i ocenę jakości pracy.

Oprogramowanie specjalistyczne

Wszystkie urządzenia pomiarowe wymagają też odpowiedniego oprogramowania, które umożliwi analizę pomiarów, jak i pozwoli na ewentualne prognozowanie dalszych zmian. Przykładowo wykonywane przez urządzenia pomiary i zapisywane z określoną częstotliwością wyniki stanowią materiał, który wymaga dalszego przeanalizowania i wyciągnięcia wniosków, czy poziom drgań jest stały, czy też ulega zmianom. Na podstawie otrzymanych wyników, korzystając ze specjalnego oprogramowania prognozującego można zaprojektować krzywą dalszych zmian i określić, kiedy dane urządzenie okaże się niebezpieczne lub niezdatne do użytku. Takie oprogramowanie pozwala też określić ewentualne potrzeby konserwacji, wymiany podzespołów czy kapitalnego remontu, zanim dojdzie do zmian niemożliwych do usunięcia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz