Artykuł sponsorowany

Urządzenia pomiarowe

Urządzenia pomiarowe

Okazuje się, że pomiar temperatury odgrywa ogromną rolę w większości dziedzin przemysłu, ale także w życiu codziennym. Dlatego też istnieje wiele rodzajów mierników i regulatorów, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Pobieranie pomiaru temperatury, to jedno z podstawowych zadań nowoczesnych systemów elektronicznych. Sprawdź, na czym polega działanie czujnika i gdzie to urządzenie ma swoje zastosowanie.       

Regulatory temperatury – budowa i zastosowanie        

Regulator temperatury ma na celu monitorowanie zmian termalnych na podstawie porównania danych początkowych i wyjściowych. Cały proces odbywa się w dość prosto zaprojektowanym układzie regulacji. Jego zadaniem jest utrzymanie możliwie jak najmniejszej amplitudy pomiędzy wartością zadaną – czyli ustawioną na regulatorze i wartością sygnału wyjściowego. W tym procesie jest jeszcze trzecia grupa danych – uchyb regulacji, czyli wartość odchylenia, która to jest ustawiana poprzez manipulowanie wartością sterującą.            

Działanie regulatora polega na określeniu wartości odchylenia w określonym czasie, wygenerowanie odpowiedniego sygnału i ostatecznie zagwarantowanie własności dynamicznej, odpowiadającej stabilności całego układu. Spośród wielu istniejących klasyfikacji należy wyróżnić najważniejszy podział - sposób działania. Wymienia się tu dwa rodzaje: regulator działania bezpośredniego i pośredniego.    

Czujniki temperatury          

Drugi rodzaj urządzenia, czujnik ma za zadanie zebranie pomiaru, a także przekazanie informacji innemu, większemu urządzeniu, takiemu jak na przykład pompa lub piec. Są one niezwykle istotne, ponieważ to od ich czułości i poprawności funkcjonowania zależy jakość działania podłączonych do nich urządzeń.

W budowie tego niewielkiego urządzenia znajduje się element służący do pomiaru temperatury, a także zaciski zewnętrzne, dzięki którym czujnik jest połączony z elektronicznymi przyrządami pomiarowymi dzielącymi się na rezystancyjnie i termoelektryczne. Funkcja czujnika i jego aktywność polega na zmierzeniu reakcji oporności i przeliczeniu jej na temperaturę. Istnieje tu podział urządzeń względem oddziaływania oporu na odczyt. Można wyróżnić: termistory NTC, gdzie opór maleje wraz ze wzrostem temperatury i PTC – tu podwyższenie temperatury powoduje większy opór.        

Czujniki stosuje się na przykład w przemyśle ciężkim i spożywczym. Wyróżnia się tu termometry rezystancyjne – działające poprzez pomiar kontaktowy i pirometry pobierające informację o temperaturze na odległość.

Gdzie kupić czujnik temperatury i jak go wybrać?          

Mając gotowe parametry i znając moc urządzeń czy też wielkość powierzchni, z jaką będzie współpracował czujnik, można dokonać jego zakupu. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do dopasowania urządzenia, należy skonsultować pojawiające się pytania z obsługą wybranego sklepu z czujnikami i regulatorami temperatury. Na profesjonalną i kompleksową obsługę i pomoc w wyborze urządzenia można liczyć w sklepie internetowym Lumel, specjalizującym się w sprzedaży aparatury pomiarowej. Bogaty asortyment urządzeń oraz profesjonalna obsługa to mocne atuty tego sklepu internetowego.       

Dzięki czujnikom i regulatorom można kontrolować procesy produkcyjne, poprawność funkcjonowania urządzeń czy też temperaturę w pomieszczeniach. Wybierając tego typu urządzenie, powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim określone wcześniej potrzeby i zakres, w jakim czujnik czy regulator będą stosowane.                   

 

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz