Artykuł sponsorowany

Na czym polega automatyzacja procesów produkcyjnych?

Na czym polega automatyzacja procesów produkcyjnych?

Wiele mówi się o zastępowaniu człowieka przez maszynę, przyspieszaniu procesów produkcji i ich optymalizacji ekonomicznej. Głównym komponentem umożliwiającym taką automatyzację są maszyny stosowane na liniach produkcyjnych. Najnowocześniejsze egzemplarze sterowane są komputerowo i wymagają od człowieka tylko nadzoru. Ceni się w nich przede wszystkim precyzję, możliwości przystosowawcze oraz łatwość obsługi.

Jak automatyzuje się procesy produkcyjne?

Automatyzacja ma jeden cel: minimalizację wkładu człowieka w wytwarzanie finalnego produktu. Idealna sytuacja wymagałaby od operatora linii produkcyjnej wyłącznie jej nadzoru. Maszyny, niezależnie od stopnia swego zaawansowania, podatne są na uszkodzenia oraz błędy oprogramowania. Mogą one doprowadzić do nieprzewidzianych skutków. Zatrzymanie linii produkcyjnej choćby na minutę oznacza dla fabryki ogromne koszty. Urządzenia błędnie wykonujące swoją pracę potrafią wykorzystać więcej surowca, uszkodzić produkt czy nawet stworzyć zagrożenie dla ludzi. Dlatego tak istotne jest, by wybierać maszyny posiadające odpowiednie certyfikaty, przetestowane i łatwe w kalibracji.

Etapy automatyzacji procesu produkcyjnego

Automatyzacja procesów produkcji dzieli się na pięć ogólnych etapów:

1.      Prace ręczne – stan wyjściowy, w którym nie wykorzystuje się żadnych maszyn.

2.      Prace mieszane – pojawiają się maszyny, ale to ich operator decyduje o ich uruchomieniu i zatrzymaniu.

3.      Prace mieszane przy automatycznym cyklu – maszyny automatycznie rozpoczynają i kończą cykle produkcyjne, a operator zajmuje się tylko załadowaniem i rozładowaniem materiału.

4.      Automatyczne procesy produkcyjne z ręcznym przekazywaniem materiału – operator nie bierze udziału w wytwarzaniu produktu i jego rola sprowadza się do nadzoru oraz przenoszenia materiału między miejscami jego wykorzystania (tzw. gniazdami).

5.      Automatyczne procesy produkcyjne z automatycznym przekazywaniem materiału – podobnie jak powyżej, ale bez ręcznego przenoszenia materiału.

Maszyny automatyzujące procesy produkcyjne

Stosowane na liniach produkcyjnych maszyny muszą odpowiadać zmieniającym się potrzebom rynku. Maszyny silnie wyspecjalizowane, zdolne do wytwarzania tylko jednego rodzaju produktu, są rzadziej spotykane. Siła fabryk tkwi obecnie głównie w różnorodności i możliwości wytwarzania różnych produktów w obrębie danej gałęzi przemysłu. Ma to szczególne znaczenie w przemyśle kosmetycznym, ale też spożywczym. Nowoczesne maszyny muszą być więc niejako inteligentne, zdolne do przyjęcia i zrealizowania rozmaitych instrukcji. Dystrybucją takich urządzeń zajmuje się firma Zap-Robotyka Sp. z o.o. działająca w województwie wielkopolskim. Za misję stawia sobie usprawnianie procesów produkcji przez jej automatyzację oraz robotyzację.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz