Artykuł sponsorowany

Jakie odpady przyjmują skupy surowców wtórnych?

Jakie odpady przyjmują skupy surowców wtórnych?

W niemal każdym mieście działają skupy surowców wtórnych. Ich znaczenie z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego jest bardzo ważne – dzięki skupom mniej śmieci trafia na wysypiska. Jednak nie wszystkie odpady, które generujemy każdego dnia, zostaną w takim punkcie przyjęte. Jakie śmieci warto odkładać z myślą o ich późniejszej sprzedaży w skupie surowców wtórnych?

Makulatura, szkło, złom – co można znaleźć w skupie surowców wtórnych?

Niemal każdy skup surowców wtórnych współpracuje z podmiotami gospodarczymi
i  klientami indywidualnymi. Tak jest choćby w przypadku firmy Trasbud Dariusz Grzesiek, Barbara Szwejkowska, która działa na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Czym zatem różnią się punkty skupu surowców wtórnych? Odpadami, które skupują.

Większość punktów chętnie przyjmuje makulaturę. Klienci mogą sprzedać zarówno niepotrzebne kartony, które pozostały im po przeprowadzce, jak i książki czy czasopisma. Jedynym wymogiem jest, aby oddawane do skupu produkty kartonowe i papierowe nie były poplamione tłustymi cieczami, np. olejem.

Punkt skupu surowców wtórnych może posiadać także miejsce na złom. Firmy, które chętnie skupują taki surowiec, najczęściej są zainteresowane: wiórami stalowymi i żeliwnymi, złomem stalowym wsadowym i niewsadowym oraz złomem stali stopowych. Inwestorzy indywidualni, którzy budują dom, często mają nadmiar blach ze stali. Również je z  powodzeniem można zbyć w punkcie skupu surowców wtórnych.

Szczególnie groźne dla środowiska są elektrośmieci, czyli zużyte urządzenia elektroniczne. Wyrzucenie ich do pojemnika na śmieci jest niedopuszczalne. Gdzie zatem udać się ze starą pralką, zepsutą suszarką do włosów lub mikrofalówką? Jak się okazuje, skupy złomu mające obecnie pozwolenie na przyjmowanie takich odpadów, stracą te uprawnienia – od 2018 roku ich utylizacja będzie możliwa jedynie w specjalistycznych zakładach, które mają możliwość przetwarzania elektrośmieci. Warto zatem dowiedzieć się, gdzie w okolicy naszego miejsca zamieszkania taki punkt się znajduje. Dzięki temu będziemy mogli pozbyć się niechcianych urządzeń elektronicznych czy sprzętu audiowizualnego.

Dlaczego warto odwiedzać skup surowców wtórnych?

Jest wiele powodów, dla których warto zadać sobie trud segregowania opadów. Skoro skup surowców wtórnych znajduje się praktycznie w każdym większym mieście, to pozbycie się np. makulatury nie będzie problemem. Przy okazji dzięki systematycznemu odkładaniu kartonów, niepotrzebnych książek czy przeczytanych czasopism można nieco zarobić. To jednak nie wszystko. Wysiłek włożony w sortowanie odpadów to przede wszystkim wkład w  ochronę środowiska naturalnego.

Jak pokazują statystyki, każdy z nas produkuje co najmniej kilkaset kilogramów śmieci rocznie. Nie jesteśmy w  stanie przestać korzystać ze zdobyczy nowoczesnego świata, ale nie jesteśmy też całkowicie pozbawieni możliwości ochrony środowiska naturalnego. Segregacja śmieci nie kosztuje wiele, a zaniesienie np. makulatury lub szkła do punktu skupu surowców wtórnych pozwala choć w niewielkim zakresie ograniczyć ilość śmieci.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz