Artykuł sponsorowany

Dlaczego recykling miedzi jest tak ważny?

Dlaczego recykling miedzi jest tak ważny?

Miedź jest jednym z metali, który odegrał niezwykle istotną rolę w rozwoju cywilizacji. To właśnie z miedzi wytwarzano brąz, od którego swą nazwę wzięła jedna z epok historii ludzkości. Przez wieki miedź wykorzystywana była do bicia monet i w przemyśle – do dziś wytwarza się z niej niezliczoną ilość produktów, przede wszystkim kabli elektrycznych, podzespołów urządzeń elektronicznych, elementów konstrukcyjnych oraz części maszyn. Jednocześnie miedź jest jednym z metali, który można poddać całkowitemu recyklingowi bez utraty pierwotnym właściwości surowca – czemu jest to tak istotne?

Ponieważ miedzi jest coraz mniej

Chodzi oczywiście o naturalne złoża miedzi, których ilość jest ograniczona. Wzrastająca produkcja elementów miedzianych sprawia, że złoża te są w coraz większym stopniu eksploatowane. Zgodnie z danymi statystycznymi blisko 45% miedzi, która została wykorzystana w produkcji w 2009 roku pochodziło z recyklingu. Procent ten z roku na rok jest coraz większy, aż w końcu osiągnie pułap 100 procent. To głównie z tego powodu recykling niepotrzebnych urządzeń zawierających miedź jest tak istotny – sprzyja on sprawnej produkcji kolejnych, niezbędnych dóbr.

Ponieważ recykling jest tańszy niż wydobycie

A jak wiadomo koszt pozyskania surowców odbija się na ostatecznym koszcie produkcji – koszcie, który pokrywa ostateczny nabywca danego produktu. Krótko mówiąc: niższe koszty produkcji miedzi oznaczają dla nas pewną obniżkę cen produktów z niej wytwarzanych. Dlaczego jednak recykling jest tańszy niż wydobycie metalu prosto ze złoża? To proste – ponieważ wymaga mniej energii, potrzebnej na jego odzyskanie i przetworzenie. Wydobywanie nowego surowca jest procesem dużo bardziej czasochłonnych, wymagającym zaangażowania bardziej skomplikowanej technologii czy chociażby transportu urobku.

Ponieważ w ten sposób dbamy o środowisko naturalne

Oddawanie zużytych sprzętów wykonanych z miedzi do recyklingu jest korzystne nie tylko z ekonomicznego, ale również ekologicznego punktu widzenia. 

-Wydobycie świeżej miedzi ze złoża, jej obróbka i transport wymaga ogromnego nakładu energetycznego – wyjaśnia specjalista firmy Ago Recykling - to z kolei przekłada się na wysoką emisję różnego rodzaju zanieczyszczeń do atmosfery

Ale to nie wszystko, bowiem w procesie tym dochodzi do częściowej deprawacji środowiska naturalnego. Recykling pod tym względem jest dużo mniejszym obciążeniem, ponieważ wymaga mniej energii. Poza tym jest on skuteczną metodą gospodarowania odpadami – zużyte sprzęty nie trafiają na wysypisko śmieci, lecz zyskują nowe życie.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz