Artykuł sponsorowany

Zasady postępowania z odpadami z tworzyw sztucznych

Zasady postępowania z odpadami z tworzyw sztucznych

To, co było uważane za genialny wynalazek ułatwiający ludziom życie, zmniejszający koszty produkcji opakowań, zastępujący z powodzeniem różne materiały naturalne, dzisiaj uważane jest za jedno z najpoważniejszych zagrożeń życia na naszej planecie. Mowa oczywiście o produkowanych w olbrzymich ilościach tworzywach sztucznych, które coraz bardziej zanieczyszczają środowisko naturalne wszystkich bez wyjątku mieszkańców Ziemi.

Recykling tworzyw sztucznych

Mimo że dzisiaj jeszcze nie wypracowano żadnej wspólnej ogólnoświatowej strategii gospodarki tworzywami sztucznymi (o europejskiej inicjatywie w tym zakresie napiszemy w następnym rozdziale), to jednak niektóre państwa starają się chronić swoją przyrodę poprzez ich recykling, gazyfikację, chemolizę lub spalanie w celu wytwarzania energii. Z uwagi na brak w tym zakresie odpowiednich motywacji finansowych, nie są to metody w pełni skuteczne, lecz jak na razie jedyne, które choć niewystarczająco, to jednak w jakiś sposób ograniczają negatywny wpływ tworzyw sztucznych na nasze środowisko. Najgorszą z możliwych metod, lecz ciągle jeszcze dopuszczalną prawem jest składowanie tworzyw wraz z innymi odpadami na wysypiskach śmieci. Korzystając z wiedzy, którą podzielono się z nami w firmie P.P.H.U. „ORION” z Poraja, opiszemy mechaniczny recykling tworzyw sztucznych. Jest on zalecany do stosowania wszędzie tam, gdzie ma to swoje ekonomiczne i ekologiczne uzasadnienie. Oto poszczególne etapy tego recyklingu:

  • zbieranie odpadów z tworzyw przez osoby indywidualne oraz władze lokalne i wyspecjalizowane firmy

  • sortowanie odpadów na poszczególne frakcje

  • mycie w celu usunięcia etykiet i brudu

  • przetworzenie na granulat.

Uzyskany w tym procesie granulat jest wykorzystywany do wytwarzania innych produktów. Próbowane są w pełni zautomatyzowane metody rozpoznawania rodzajów tworzyw sztucznych i ich sortowania, lecz są one jeszcze ciągle niedoskonałe.

Ogólnoeuropejska strategia w dziedzinie tworzyw sztucznych

Wydaje się, że tak jak w wielu inicjatywach dotyczących ochrony środowiska, to Europa będzie prekursorem we wprowadzaniu w pełni skutecznej strategii dotyczącej gospodarowania tworzywami sztucznymi. Ma być to gospodarka o w pełni zamkniętym obiegu, co oznacza, że recyklingowi będzie poddawało się tyle samo tworzyw, ile będzie się produkowało. Te ambitne plany będą poprzedzone oczywiście odpowiednią legislacją, której celem będzie narzucenie określonych zmian w projektowaniu, wytwarzaniu oznaczaniu, stosowaniu tworzyw sztucznych i ostatecznie w ich recyklingu. Panuje powszechne przekonanie, że dla wprowadzenia przewidywanych zmian istnieje wystarczająco przekonujące uzasadnienie biznesowe. Zgodnie z założeniami tego planu do roku 2030 wszystkie produkowane na rynku UE tworzywa sztuczne zacznie się poddawać recyklingowi, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia przedmiotów jednorazowego użytku. Wydaje się, że mówiąc o uzasadnieniu biznesowym całej strategii, bierze się także pod uwagę zorganizowanie skutecznych i opłacalnych metod skupu i sprzedaży odpadów z tworzyw sztucznych, jak i wytworzonych z nich półproduktów, takich jak granulaty lub włókna na wyroby tekstylne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz