Artykuł sponsorowany

Cynkowanie jako skuteczna ochrona stali przed korozją

Cynkowanie jako skuteczna ochrona stali przed korozją

Stal jest obecnie najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym materiałem, z którego wykonuje się elementy konstrukcyjne oraz części maszyn i urządzeń. Nie wszystkie stopy stali mają właściwości antykorozyjne, dlatego do zabezpieczania produktów przed utlenianiem stosuje się pokrywanie powierzchni metalami o większej odporności. Do popularnych metod zalicza się cynkowanie galwaniczne.

Tajemnica procesu galwanizacji

W odniesieniu do zabezpieczania metali przed korozją technologię galwanizacji przeprowadza się, wykorzystując do tego celu znane zjawisko fizyczne, jakim jest gromadzenie się jonów o określonym ładunku. Do przeprowadzenia tego procesu niezbędna jest specjalna wanna galwaniczna oraz elektrolit, w którym znajdują się rozpuszczone jony pierwiastka ochronnego. To on właśnie – pod wpływem prądu – osadzi się cienką, ale trwale przywierającą warstwą na powierzchni metalu, poddawanej procesowi galwanizacji. Umieszczona w elektrolicie elektroda, wykonana również z tego pierwiastka, pod wpływem reakcji fizykochemicznej rozpuszcza się, dostarczając kolejnych jonów metalu do pokrywania powierzchni. Produkt poddawany obróbce z kolei pełni funkcję drugiej elektrody, która przyciąga jony z elektrolitu.

Galwanizacja w konkretnej jej odmianie, jaką jest cynkowanie, to typowy proces stosowany w firmie Tech-Pol Sp. z o.o. Producent części do podzespołów wysokociśnieniowej hydrauliki sterowniczej wykorzystuje go do zabezpieczania wyrobów, które zostały wykonane ze stali innej niż nierdzewna. Zaliczają się do nich różnego typu zawory, złączki, rozdzielacze, bloki rozdzielaczy oraz wiele innych detali instalacyjnych.

Cynkowanie i jego zalety

Cynkowanie to jedna z kilku praktykowanych metod galwanicznego zabezpieczania powierzchni stalowych, obok niklowania, chromowania czy srebrzenia. Pokrycie cienką warstwą cynku powierzchni materiału sprawia, że tlen nie ma dostępu do cząsteczek stali
i nie rozpoczyna się proces jej utleniania. Metodę tę stosuje się przede wszystkim z powodu anodowego charakteru powstającej powłoki. Oznacza to, że jeśli zostanie ona naruszona, proces utleniania nie przenosi się do środka, a ogranicza jedynie do zewnętrznej warstwy. Jest to szczególnie ważne w przypadku zaworów produkcyjnych stosowanych w butlach gazowych. Uszkodzenie takiego zaworu jest równoznaczne z ryzykiem zatrucia lub eksplozji. Cynkowanie wydłuża żywotność detalu i zwiększa bezpieczeństwo.

Popularność cynkowania elementów stalowych wynika również ze stosunkowo niskiego kosztu procesu galwanizacji. Srebrzysty metal jest materiałem bardzo podatnym, miękkim, łatwym w obróbce, a jego krystalograficzna struktura sprawia, że doskonale układa się na stalowej powierzchni. Wyróżnia go jednolita grubość, brak narostów na krawędziach i bąbli. Powłoki antykorozyjne z tego metalu są bardzo wytrzymałe, a przy okazji również estetyczne. Można je polerować, nadając im blask, który przypomina srebro. W praktyce produkcyjnej stosowane są też dodatkowe woski i uszczelnienia, które zwiększają poziom ochrony.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz