Artykuł sponsorowany

Toczenie a frezowanie – czym się różnią?

Toczenie a frezowanie – czym się różnią?

Obróbka skrawaniem to proces produkcyjny, w którym wstępnie ukształtowany półprodukt jest ścinany przy użyciu narzędzia tnącego w formie klina. Urządzenie jest bardzo precyzyjne, dzięki czemu operator może uzyskać dowolny kształt, wykończenie oraz tolerancję. Toczenie i frezowanie to jedne z najpopularniejszych metod obróbki, które znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Sprawdźmy, czym się wyróżniają.

Obróbka wiórowa – toczenie i frezowanie?

Podstawowym celem toczenia jest zredukowanie średnicy obiektu i nadanie mu cylindrycznego kształtu. Przedmiot, umieszczany w uchwycie i obracany z dużą prędkością, jest obrabiany przy użyciu jednopunktowego narzędzia skrawającego. Urządzenie dosuwa się do powierzchni, aby zapewnić niezbędny posuw. Proces frezowania pozwala natomiast uzyskać płaską lub schodkową powierzchnię. Praca odbywa się na frezarce z wykorzystaniem frezu wielopunktowego. Jak wskazuje technik z Zakładu Sawera, w czasie obróbki element pozostaje nieruchomy, zaś nóż frezujący obraca się ze stałą prędkością. Metoda jest rekomendowana w przypadku obrania niesymetrycznych elementów.

Różnice między toczeniem a frezowaniem

Podstawową różnicą między toczeniem a frezowaniem jest kształt, który chcemy uzyskać. Pierwsza metoda pozwala otrzymać cylindryczną lub stożkową powierzchnię. Z pomocą frezarki stworzymy natomiast przedmiot o powierzchni płaskiej. Co więcej, w czasie toczenia narzędzie pozostaje w ciągłym kontakcie z obrabianym elementem, podczas gdy frezowanie wymaga cyklicznego zazębiania i odłączania. Mimo różnic oba procesy mają kilka cech wspólnych m.in. usuwanie materiału warstwa po warstwie. Bez względu na to, którą metodę obróbki wybierzesz, absolutną podstawą jest doświadczenie operatora. Efekty końcowe zależą od kilku czynników m.in. prędkości skrawania, posuwu, głębokości skrawania, a nawet kształtu narzędzia. Uwaga! Pamiętaj, że decydującym czynnikiem przy wyborze metody jest to, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, a nie rodzaj materiału poddawanego obróbce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz