Artykuł sponsorowany

Wady i zalety używanych maszyn produkcyjnych

Wady i zalety używanych maszyn produkcyjnych

Maszyny służące do przetwarzania tworzyw sztucznych są niezbędne na każdej linii produkcyjnej. To bardzo zaawansowane i kosztowne urządzenia – dlatego niektóre zakłady decydują się na ich zakup z drugiej ręki. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Tak, ale nie zawsze. Wszystko zależy od tego, co i jak planujemy produkować. Dziś więcej o wadach i zaletach maszyn produkcyjnych.

Zalety maszyn używanych

Pierwszą i dla wielu przedsiębiorców kluczową zaletą używanych maszyn produkcyjnych jest po prostu ich cena. Maszyny używane kosztują mniej, dzięki czemu, wybierając je, znacznie możemy obniżyć koszt całej inwestycji. W niektórych sytuacjach doceniane jest też to, że maszyny używane zwykle trafiają do nas już złożone, gotowe do pracy. To ważne, jeśli chcemy szybko rozpocząć produkcję. Kupując nowe maszyny w skrajnych przypadkach na ich montaż możemy czekać nawet kilka miesięcy. Zaletą zakupu maszyn używanych jest też fakt, że możemy sprawdzić, jak dane urządzenie działa – nie tylko obserwując jego pracę, ale też oglądając wytwarzane przez nie produkty. To najlepszy sposób, by przekonać się, że taka maszyna spełni nasze oczekiwania. Warto wspomnieć też o tańszym utrzymaniu parku maszynowego skompletowanego z używanego sprzętu. Dotyczy to np. prac serwisowych – za konserwację takich urządzeń zwykle zapłacimy mniej.

Nie dla każdego

Chociaż zakup używanych maszyn produkcyjnych ma sporo zalet to pamiętajmy, że jest to rozwiązanie nie dla każdego. Starsze maszyny są już zwykle częściowo zużyte. Będą nam służyć znacznie krócej niż nowe urządzenia. Jeśli nie przeprowadzimy dokładnego przeglądu, tak naprawdę nie będziemy wiedzieć, w jakim stanie są poszczególne elementy urządzenia – niektóre mogą być bardzo zużyte – zwłaszcza jeśli maszyna nie była regularnie konserwowana. Niestety, kupując z drugiej ręki możemy narazić się na niemiłą niespodziankę. Pamiętajmy też, że używane maszyny nie sprawdzą się we wszystkich sytuacjach. Możemy szukać takich urządzeń, jeśli planujemy produkcję elementów o standardowych parametrach. Do mniej typowych zastosowań konieczna będzie nowa, czasem zaprojektowana specjalnie dla nas maszyna.

Optymalne rozwiązanie

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie w ramach jednego parku maszynowego maszyn nowych i używanych – te z drugiej ręki będą nam służyć do produkcji standardowych elementów. Nowe pozwolą na realizację nietypowych projektów i będą dłużej niezawodne. Maszyny nowe i używane najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła.

– Prowadzona przez nas firma zajmuje się sprzedażą nowych maszyn niezbędnych w procesach przetwarzania tworzyw sztucznych. Dysponujemy urządzeniami najlepszych firm, w tym wytłaczarkami jednoślimakowymi i stożkowymi, stołami kalibrującymi, pulweryzatorami i układami plastyfikującymi. Oferujemy również linie produkcyjne do recyklingu PCV i PP oraz do granulacji tworzyw i produkcji profili PCV – mówi przedstawiciel firmy Pol-Service. J. Majcher. W ofercie przedsiębiorstwa znajduje się też szeroki wachlarz maszyn używanych. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzebujemy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz