Artykuł sponsorowany

Rodzaje wyrobów hutniczych

Rodzaje wyrobów hutniczych

Do wyrobów hutniczych zalicza się elementy wykonane z metali takich jak żelazo, cynk, ołów, czy aluminium oraz ich stopów. Dostarczane są one oczywiście w różnych postaciach i w celu zaspokojenia różnych potrzeb. Asortyment ten jest dostarczany przez huty oraz zakłady metalurgiczne. W poniższym artykule zajmiemy się klasyfikacją wyrobów hutniczych.

Postacie dostarczanych metali i ich rodzaje

Produkcją metali zajmują się oczywiście huty, a ich dystrybucją hurtownie, takie jak na przykład Strong Steel Poland. Metale i ich stopy przeznaczone do odlewania i dalszej obróbki są na ogół dostarczane w postaci:

  • Sztab (zwanych też gąskami) – zazwyczaj mają one prostokąty kształt;
  • Kęsów – po ich zwalcowaniu otrzymać można np. pręty i rury;
  • Metalowego śrutu – są one niewielkie i mają kulisty kształt.

Po obróbce powyższych elementów otrzymuje się wiele popularnych wyrobów hutniczych, takich jak:

  • blacha,
  • pręt,
  • drut,
  • taśma,
  • rury,
  • pozostałe.

Które wyroby hutnicze są najpopularniejsze?

Blacha to najpopularniejszy wyrób hutniczy. Jej charakterystyczną cechą jest to, że jej grubość jest zdecydowanie mniejsza od pozostałych wymiarów. O ile bowiem długość i szerokość blachy może być mierzona w metrach, o tyle jej grubość to maksymalnie kilkadziesiąt milimetrów. Na ogół blacha ma bardzo gładką powierzchnię i jest dostarczana w formie płaskich arkuszy bądź też taśmy zwiniętej w krąg. Blacha jest wykrawana (wycinana) w różny sposób. Dawniej popularne było wykrawanie ręczne, obecnie coraz powszechniej spotyka się wykrawanie przy pomocy specjalistycznego lasera i oprogramowania komputerowego. Z blachy stworzone są niezliczone ilości przedmiotów codziennego użytku, występuje ona np. w samochodach, samolotach, dachach budynków czy maszynach elektrycznych.

Poza blachą istnieje jeszcze kilka popularnych wyrobów hutniczych, takich jak pręt, którego cechuje znaczna długość oraz duża sztywność. Znajduje on zastosowanie w wielu konstrukcjach, np. w budynkach. Cechą charakterystyczną drutu jest także znaczna długość. W porównaniu do prętów jest on jednak dużo bardziej elastyczny i ma mniejszą średnicę (maksymalnie osiem milimetrów). Zastosowanie drutów jest bardzo różnorodne, są one szczególnie często używane w elektrotechnice i elektronice. Taśma to z kolei bardzo cienka blacha o bardzo szerokim zastosowaniu. Robi się z niej na przykład folię aluminiową, często używaną w gastronomii; Choć jest to wyrób hutniczy, to jego grubość wynosi tysięczne części milimetra. Jak więc widać, z wyrobami hutniczymi spotykamy się dosłownie na co dzień, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz