Materiał Partnera

Właściwości kruszyw budowlanych

Właściwości kruszyw budowlanych

Kruszywa to jedne z najpowszechniej wykorzystywanych surowców w branży budowlanej – stosujemy je do produkcji betonu, zapraw murarskich i różnego rodzaju klejów, czy jako kruszywo do nawierzchni drogowych. W naszym artykule postaramy się omówić właściwości kruszyw budowlanych, koncentrując się na kruszywie hutniczym z żużla wielkopiecowego, które jest produktem ubocznym wytapiania rudy żelaza.

 Żużle hutnicze – zróżnicowane materiały

Żużle hutnicze to jedne z najbardziej zróżnicowanych materiałów odpadowych, które są wykorzystywane w budownictwie. Ich skład chemiczny jest zmienny, ponieważ jest zależny od materiału wsadowego, który jest wykorzystywany w danym procesie hutniczym. Jego charakter ma też oczywiście wpływ na skład chemiczny stali, która jest produktem końcowym procesu wypalania. Dzięki prowadzonym na wielką skalę badaniom właściwości technicznych żużli wiemy, że materiał ten może być wykorzystywany m.in. do produkcji kruszyw, które znajdują zastosowanie w budownictwie i drogownictwie.

 Jak powstaje kruszywo hutnicze?

Kruszywo hutnicze powstaje w procesie otrzymywania surówki z rudy żelaza, topnika i koksu, czyli podczas procesu wielkopiecowego. Nazwa procesu jest nieprzypadkowa – piec w kształcie cylindra ma około 30 m wysokości i 8 metrów szerokości. Przy podstawie pieca znajdują się dwa zawory: zawór odprowadzający surówkę oraz zawór odprowadzający ciekły żużel. W rudzie żelaza znajduje się nie tylko czyste żelazo, ale też inne pierwiastki i związki mineralne, z których w trakcie spalania tworzy się skała płonna. Wydzielanie skały płonnej ułatwia topnik, który następnie łączy się z nią. W ten sposób właśnie tworzy się żużel, chropowata, szara skała – po jej skruszeniu otrzymujemy kruszywo hutnicze.

 Właściwości kruszywa hutniczego

– Żużel wielkopiecowy ma drobnokrystaliczną strukturę lub jest bezpostaciowy, jest szorstki, chropowaty i ma szary kolor. Jego przekrój jest zróżnicowany, od bardzo zwartego do jamistego – mówi nam przedstawiciel producenta kruszyw drogowych i żużlu EKOPROD z Bytomia. 

Kiedy żużel zostaje skruszony, ziarna nabierają prostego kształtu, a ich krawędzie są ostre. To dużo lżejsze kruszywo od innych, naturalnych odpowiedników. Kruszywo hutnicze dobrze absorbuje wodę ze względu na swoją jamistość, przy czym jego mrozoodporność jest bardzo wysoka. Warto też dodać, że to materiał o wysokich właściwościach izolacyjnych. Podsumowując, jest to kruszywo powszechnie doceniane ze względu na wszechstronność użyteczności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz