Artykuł sponsorowany

Rury stalowe – ze szwem czy bez szwu? Różnice, właściwości, zastosowanie

Rury stalowe – ze szwem czy bez szwu? Różnice, właściwości, zastosowanie

Rury stalowe cechuje duża wytrzymałość i odporność na substancje chemiczne oraz wysokie i niskie temperatury. To dlatego znajdują zastosowanie między innymi w budownictwie, górnictwie, branży energetycznej i przemyśle chemicznym. Dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje rur stalowych i jakie mają właściwości oraz poznaj ich proces produkcji i szczegółowe zastosowanie.

Rury stalowe – proces produkcji

Podział rur na rodzaje wynika z ich procesu produkcji. Wyróżniamy rury stalowe ze szwem i bez szwu. Te pierwsze produkuje się zwykle z arkuszy taśm i blach stalowych. Po uformowaniu przekroju rury zgrzewa się taśmę lub blachę, tworząc rurę. Zgrzewu dokonać można na styk, na zakładkę lub przy użyciu tak zwanej walcarki ciągłej. Jest to najprostszy sposób produkcji, tak wykonane rury są jednak mniej wytrzymałe, nie nadają się więc do stosowania w bardziej wymagających instalacjach i konstrukcjach. Ich zaletą jest zaś wszechstronność i możliwość uzyskania dużych średnic przekroju.

Rury stalowe bez szwu są nowocześniejsze i bardziej niezawodne. Na poziom ich wytrzymałości wpływa również zastosowana technologia, rury bez szwu mogą bowiem być wytwarzane w różny sposób. Zawsze jednak proces ten odbywa się w dwóch etapach. Produktem pierwszego etapu jest tak zwana tuleja rurowa, czyli rura o grubej ściance. Uzyskuje się ją przez wykonanie wlewki i następnie jej dziurowanie lub walcowanie. W drugiej fazie produkcji tuleję walcuje się na zimno lub na gorąco albo wyciska pod prasą w celu otrzymania rury o pożądanym przekroju i grubości ścianek.

Większość zakładów metalurgicznych, zajmujących się obróbką stali, produkuje zarówno rury ze szwem, jak i bez szwu. Również w dobrze zaopatrzonej hurtowni, takiej jak Stalex. Wyroby stalowe, hutnictwo bez trudu znaleźć można rury o odpowiednich parametrach i przekroju.

Rury stalowe bez szwu i ze szwem – zastosowanie

Rury stalowe bez szwu, ze względu na gwarancję wytrzymałości, często stosowane są do wykonywania instalacji gazowych i rurociągów. Stalowe rury ocynkowane nadają się do konstruowania domowych instalacji wodnych, za to przy rury czernione zastosować można do stworzenia instalacji gazowej lub CO. Rury stalowe bez szwu są również na tyle wytrzymałe, że sprawdzają się jako elementy konstrukcyjne. Są odporne na ekstremalne temperatury oraz promieniowanie UV i szczelne.

Rury ze szwem dzięki wciąż unowocześnianym procesom produkcji odznaczają się coraz lepszymi parametrami. Dzięki temu wciąż poszerza się ich zastosowanie. Ze względu na możliwość osiągania dużych średnic sprawdzają się w rurociągach czy przewodach wentylacyjnych. Ich niewątpliwym atutem jest też przystępna cena.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz