Artykuł sponsorowany

Prasy mimośrodowe – charakterystyka i wykorzystanie

Prasy mimośrodowe – charakterystyka i wykorzystanie

Wykrawanie, ciągnienie czy gięcie oraz inne formy obróbki plastycznej blach wymagają zastosowania odpowiednich maszyn. To dzięki nim możliwe jest nadawanie blachom pożądanego kształtu oraz innych pożądanych parametrów technicznych. Jednym z powszechnie wykorzystywanych podczas tego zadania urządzeń jest prasa mimośrodowa. To sprzęt stosowany m.in. w warsztatach, narzędziowniach, małych zakładach produkcyjnych, jak i dużych fabrykach. Sprawdź, czym się wyróżnia.

Prasy mimośrodowe, czyli nowoczesna obróbka plastyczna

Prasa mimośrodowa jest najpopularniejszą odmianą prasy mechanicznej. Różni się od rzadziej spotykanej prasy korbowej konstrukcją. Najistotniejsza różnica jest taka, że prasa mimośrodowa oferuje skokową regulację suwaka, a także pneumatyczny albo hydrauliczny wyrzutnik. Dzięki temu pozwala ona również na tzw. płytkie ciągnienie oraz daje znacznie szersze możliwości obróbcze. Przez to można powiedzieć, że prasy mimośrodowe są bardziej uniwersalne, a przez to intensywnie eksploatowane. W związku z tym z czasem wymagają przeprowadzenia przeglądu technicznego, a nawet zaawansowanej renowacji. Wsparcia w tym zakresie udzieli np. firma Maszpol Service. Krzyżewski P., oferując wykonanie nawet najbardziej zaawansowanych prac modernizacyjnych.

Jak działa prasa mimośrodowa?

Suwak tego rodzaju prasy wykonuje posuwisto-zwrotny ruch. Jest on generowany przez mimośród oraz korbowód w wyniku pracy wykonanej przez koło zamachowe oraz wał. Prasa mimośrodowa jest oczywiście napędzana przy pomocy energii elektrycznej przy wykorzystaniu pasowej albo zębatej przekładni.

Wykonywany przez prasę ruch pozwala na szeroki zakres obróbki plastycznej blach – od standardowego prasowania, przez wykrawanie, gięcie, aż po ciągnienie.  Siła nacisku standardowej prasy – o konstrukcji wysięgowej może wynieść nawet do 400 ton. Już ta wartość pokazuje, jak potężne jest to narzędzie.

Obsługa nowoczesnej prasy mimośrodowej

Obróbka plastyczna blach z wykorzystaniem nowoczesnych pras mimośrodowych jest znacznie łatwiejsza niż przy pomocy urządzeń mających kilkanaście czy więcej lat. Operatorowi pomaga elektronika oraz automatyka, a przede wszystkim nowoczesne sterowniki mikroprocesorowe oraz dotykowe ekrany LCD. Dzięki nim cały proces obrabiania można mieć pod kontrolą, a jakiekolwiek problemy podczas obsługi pojawiają się rzadko.

Czy oznacza to, że zakłady, które posługują się starszymi prasami tego typu powinny już teraz zainwestować w nowy i dość kosztowny sprzęt? Niekoniecznie. Mogą również skorzystać z opcji takiej jak renowacja pras mimośrodowych. Eksperci mogą w urządzeniach starszej generacji zainstalować innowacyjne sterowniki oraz inne podzespoły, które znacznie zwiększą możliwości manipulowania pracą urządzenia. Inwestycja w modernizację w większości przypadków pociągnie za sobą niższe koszty, a urządzenie będzie pracowało zgodnie ze standardami na miarę XXI wieku przez długi czas.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz