Materiał Partnera

Systemy nawilżania powietrza. Przegląd rozwiązań

Systemy nawilżania powietrza. Przegląd rozwiązań

Ludzie z reguły nie zdają sobie sprawy z tego, jak nawilżenie powietrza wpływa na otoczenie. Tymczasem w wielu branżach przemysłowych ten czynnik jest niezwykle istotny. Nie tylko dobrze wpływa on na komfort pracy, ale również zmniejsza ilość kurzu w powietrzu, powoduje niższe straty produkcyjne i pozwala utrzymać właściwą wilgotność materiałów. Warto zatem poznać systemy nawilżania, by wybrać ten najlepszy.

System nawilżania wysokociśnieniowego

To rozwiązanie nadaje się szczególnie do dużych pomieszczeń, takich jak magazyny, hale produkcyjne oraz biurowce. Jest bardzo wydajne i nie wymaga dużej ilości prądu. Woda występuje pod wysokim ciśnieniem i ma postać mgły wodnej. Jest dozowana przez specjalne dysze. Następnie bardzo szybko odparowuje, przez co zwiększa się wilgotność powietrza. System pracuje cicho i z reguły jest łatwy w czyszczeniu. Czasem wyposaża się go w zestaw filtrujący, który oczyszcza wodę, dbając przy tym o części takie jak dysze. System tego typu można zamówić na przykład w firmie SYNAPO.

System nawilżania na sprężone powietrze

Ten system sprawdza się najlepiej w mniejszych pomieszczeniach. Woda, po zmieszaniu ze sprężonym powietrzem, dzieli się na mniejsze krople i w tej postaci jest rozpylana. Podobnie jak w poprzednim systemie, woda jest bardzo szybko odparowywana. Zaletami tego rozwiązania są prosta obsługa oraz bezproblemowy montaż. Niestety system jest dosyć głośny podczas działania. Poza tym, mimo niskich kosztów inwestycyjnych, sama eksploatacja wymaga większego nakładu środków.

Gdzie stosuje się systemy nawilżania powietrza?

Powyższe rozwiązania to tylko część sposobów, dzięki którym możliwe jest nawilżanie powietrza. To działanie jest konieczne w różnych zakładach, na przykład w przypadku przemysłu poligraficznego, włókienniczego, drzewnego, meblowego lub elektrycznego. Prawidłowe nawilżenie powietrza wpływa na stan wykorzystywanych surowców. Ten czynnik ma znaczenie nawet w hodowli zwierząt, które są szczęśliwe i bardziej produktywne, kiedy przebywają w sprzyjających warunkach. Nawilżacze powietrza można stosować również na zewnątrz budynków, na przykład na balkonach i tarasach, tym samym zwiększając komfort ich użytkowników.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz