Artykuł sponsorowany

Adsorbery z węglem aktywnym – zastosowanie i klasa powietrza

Adsorbery z węglem aktywnym – zastosowanie i klasa powietrza

Urządzenia z węglem aktywnym nie służą do filtracji ogólnej sprężonego powietrza.  Przeznaczone są do usuwania specyficznych zanieczyszczeń takich jak odory/zapachy oraz resztki i opary olejów. Sprężone powietrze, które dociera do filtrów i kolumn węglowych musi być już wcześniej oczyszczone zwykłymi filtrami sieciowymi i osuszone w osuszaczach.

Filtry z węglem aktywnym służą do neutralizacji zapachów w sprężonym powietrzu.

Kolumny z węglem aktywnym służą do eliminacji resztek i par olejowych w sprężonym powietrzu.

Czym jest adsorpcja i jak działa adsorber z węgla aktywnego?

 Adsorpcja to działanie, w wyniku którego na adsorberach, w tym wypadku granulkach węgla aktywnego skupiają się przeróżne zanieczyszczenia. Ich cząsteczki oleje i zapachy przylegają do węgla aktywnego.

Ten proces to działanie fizysorpcji oraz chemisorpcji, czyli węgiel aktywny działa dzięki siłom fizycznym i chemicznym. W pierwszym przypadku zastosowane zostają siły van der Waalsa. Natomiast w drugim – zachodzi proces wiązania substancji, w wyniku którego do struktury węgla przyłączają się adsorbowane związki chemiczne.

Co więcej, substancje zawarte w węglu aktywnym posiadają właściwości jonowymienne. Dzięki temu, oprócz resztek olei potrafią również pochłaniać niektóre lotne związki metali. W potocznym języku mówi się, że wkłady węglowe, niczym magnes przyciągają i zatrzymują szkodliwe dla zdrowia lotne chemikalia. W ten sposób eliminujemy min. zapachy i odory.

Kolumna z węglem aktywnym w efekcie zapewnia wysokiej jakości sprężone powietrza o klasie 1-2 zawartości resztkowej olejów, wg ISO 8573-1. Specjaliści z firmy BEKO TECHNOLOGIES polecają urządzenie zarówno w bardziej, jak i mniej rozwiniętych typach instalacji wszędzie, gdzie jest wymagana niska zawartość resztek olejowych w sprężonym powietrzu. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz