Artykuł sponsorowany

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

Lakierowanie proszkowe stosuje się w przypadku ochrony metalowych powierzchni przed korozją. Jest ono wykonywane w lakierniach ze specjalistycznym sprzętem. Na czym polega i czym różni się od malowania „na mokro”? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Zastosowanie lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe powłoki przynosi jej niezwykłe właściwości estetyczne, ale głównym zadaniem tego procesu jest nadanie powierzchni odporności na korozję, uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, a także działanie środowiska. Lakierowanie proszkowe jest bardzo ekonomiczne, ponieważ nie wymaga stosowania podkładów – farba nanoszona jest tylko jeden raz, a grubość jest porównywalna z potrójną warstwą zwykłej farby.

Proces ten wykorzystuje się do malowania m.in. części samochodowych, felg, ram rowerowych, ogrodzeń, bram, balustrad, schodów, regałów sklepowych, grzejników, rynien, urządzeń AGD czy metalowych mebli ogrodowych i biurowych.

Proces lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe polega na nanoszeniu farby w postaci proszku na odpowiednio przygotowaną metalową powierzchnię i utwardzeniu jej w wysokiej temperaturze. Przygotowanie powłoki polega na wyczyszczeniu wszystkich poddawanych malowaniu elementów. Nie mogą one zawierać zabrudzeń po smarze czy oleju.

Farbę nakłada się za pomocą pistoletu rozpylającego techniką natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Proces jest o tyle wygodny, że farba w formie proszku ma właściwości dielektryczne i chętnie się elektryzuje, dzięki czemu równomiernie i z łatwością przylega do powierzchni malowanego elementu.

Dowiedz się więcej: Przebieg lakierowania proszkowego.

Ochrona i estetyka w jednym

Dzięki temu, że farby wykorzystywane w lakierowaniu proszkowym posiadają specjalne atesty i nie wymagają dodatkowych rozpuszczalników, są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Ponadto, są one dostępne w wielu kolorach, dzięki czemu oprócz funkcji ochronnej nadają malowanym przedmiotom funkcję estetyczną.

Proces lakierowania proszkowego jest także tańszy niż lakierowanie „na mokro”, które wymaga nałożenia podkładu antykorozyjnego zmieszanego z rozpuszczalnikiem i utwardzaczem – wyjaśnia specjalista z firmy Galwmet, która jest jednym z największych prywatnych przedsiębiorstw w branży galwanizacyjnej, działającym na terenie województwa dolnośląskiego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz