Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się ocynk galwaniczny?

Czym charakteryzuje się ocynk galwaniczny?

Cynkowaniem określa się ogół operacji, które mają na celu pokrycie stalowych przedmiotów cienką powłoką cynku. Ma ona za zadanie chronić przedmiot przed korozją, która powodowana jest przez powietrze i wodę. Wyróżniamy cztery główne metody cynkowania: proszkowe, zanurzeniowe (inaczej ogniowe), natryskowe i galwaniczne. W naszym artykule skoncentrujemy się na cynkowaniu galwanicznym. Galwanotechnika, z którą związane jest cynkowanie galwaniczne, zajmuje się teoretycznymi i praktycznymi metodami elektrolitycznego wytwarzania powłok na różnych materiałach. Cynkowanie to jeden z rodzajów galwanizacji – praktycznego wykonywania powłok metalicznych.

Jak wygląda technologia nakładania powłok galwanicznych?

Galwanizację, czyli między innymi cynkowanie, zawsze należy rozpocząć od właściwego przygotowania podłoża, czyli dokładnego odtłuszczenia materiałów. Wykorzystuje się do tego ciecze alkaliczne, które charakteryzuje wysokie pH. Kolejny etap to tzw. trawienie, czyli moczenie elementów w kwasach o niskim pH – dopiero następnie przechodzimy do nakładania powłoki – dowiadujemy się w firmie CNC METAL PRODUKT z Konina. Powłoki elektrolityczne nakładane są w procesach elektrolizy na podłoże, które przewodzi prąd elektryczny – oznacza to, że cynkowany element zanurza się w roztworze elektrolitu, który zawiera jony danego metalu. Kiedy następuje przepływ prądu stałego przez elektrolit, jony metalu przemieszczają się w kierunku cynkowanego elementu (który z punktu widzenia fizyki stanowi katodę) i tworzą na nim powłokę.

Charakterystyka powłoki galwanicznej – ocynk

Efekt, jaki osiągniemy podczas galwanizacji, zależy od kilku różnych czynników. Wygląd powłoki zależy od gęstości prądu katodowego, rodzaju i stężenia elektrolitu oraz tego, jak intensywnie jest on mieszany, temperatury, a także własności metalu, na którym tworzymy warstwę zabezpieczającą. Jeśli prąd ma małą gęstość, wyładowanie jonów na katodzie następuje powoli. Sprzyja to powstawaniu powłok grubokrystalicznych, ponieważ szybkość wzrostu powstałych już zarodków przekracza szybkość powstawania nowych. Zasada jest prosta: im gęstszy prąd, tym bardziej drobnoziarnista powłoka ocynku galwanicznego. Prąd nie może być jednak zbyt gęsty, ponieważ na powłoce powstają wówczas narosty.

Powłoki cynkowe – skąd tak duża popularność?

Powłoki cynkowe są mocno rozpowszechnione i wykorzystywane w różnych branżach, ponieważ galwanizacja jest dostępna, jej cena nie jest wysoka, a daje dobre efekty. Powłoki cynkowe mają dobre właściwości ochronne i dekoracyjne. Cynk jest metalem bardziej elektroujemnym od żelaza, dlatego tworzy na stali i żeliwie powłoki anodowe, które tworzą szczelną izolację od czynników zewnętrznych i zapewniają ochronę przed korozją.

Na koniec warto dodać, skąd tak duże zainteresowanie tą konkretną metodą cynkowania: galwaniczne powłoki cynkowe charakteryzuje bardzo dobra przyczepność do podłoża przy większej plastyczności w porównaniu do powłok otrzymywanych innymi metodami.

Oceń artykuł (3)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz