Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces chromowania stali?

Jak przebiega proces chromowania stali?

Galwanizacja to proces wykorzystywany w celu ochrony danego metalu, powszechnie stosowany w różnych gałęziach przemysłu. Najczęstszą formą galwanizacji jest chromowanie stali, które przede wszystkim polega na nakładaniu na różnego rodzaju przedmioty, specjalnej powłoki chroniącej przed korozją, a co więcej nałożony chrom, może także służyć jako warstwa dekoracyjna. Z racji tego, chromowanie stali wykorzystywane jest najczęściej w branży motoryzacyjnej, spożywczej, samolotowej, ale również chemicznej. Sprawdźmy zatem, jak krok po kroku przebiega proces chromowania stali.

Co to jest chromowanie?

Chromowanie polega na pokrywaniu różnego rodzaju wyrobów zarówno metalowych, jak i wykonanych z tworzyw sztucznych, specjalną chromową powłoką. Ze względu na to, że chrom jest trudnościeralnym materiałem, pozwala na uzyskanie twardych oraz odpornych na uszkodzenia mechaniczne wyrobów. Chromowanie stali opiera się na wykorzystywaniu metod elektrolitycznych, za pomocą których na elementach stali, przeprowadzony jest proces chromowania w temperaturze od 900 do 1500 stopni Celsjusza, trwający od 3 do 12 godzin. Chromowanie może przebiegać w różny sposób, jednak najczęściej stosowaną metodą jest chromowanie elektrolityczne. Polega ono między innymi na zanurzeniu poszczególnych przedmiotów wykonanych ze stali w specjalnej wannie napełnionej roztworami soli chromu. Sprawdźmy, jak krok po kroku przebiega cały proces.

Jak przebiega proces chromowania stali?

Chromowanie stali zazwyczaj wykonywane jest metodą galwaniczną, polegającą na poddawaniu przeznaczonych produktów do chromowania, specjalnym kąpielom przy zastosowaniu prądu stałego. 

Przedmiot, który ma być galwanizowany, zanurzany jest w wannie galwanicznej, czyli w tak zwanej kąpieli galwanicznej. - mówi specjalista z firmy Zelan, oferującej usługi galwanizacyjne. - Owa kąpiel to roztwór związków chemicznych stanowiących elektrolit. Następnie przez specjalny otwór, przepuszczony zostaje prąd elektryczny. W momencie, gdy prąd zaczyna płynąć, dodatnio naładowane jony przepływają przez elektrolit w kierunku stalowej katody i powoli osadzają się na niej, co w efekcie powoduje powstanie powłoki chromowej. Kąpiele galwaniczne muszą jednak zostać odpowiednio dostosowane w zależności od materiału, a także wymaganej powłoki chromu. Cały proces zazwyczaj trwa od 3 do 12 godzin, a czas ten wydłuża się zwłaszcza przy wykonywaniu akcesoriów kuchennych lub produktów dla branży spożywczej. 

Bardzo ważnym i zarazem następnym krokiem jest również dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie chromowanego materiału. Dzięki temu, że chrom nadaje błyszczącego efektu wykończeniowego, nie tylko podniesie walory estetyczne materiału, ale i zabezpieczy powłokę przed matowieniem.

Chromowanie stali - zalety i zastosowanie

Chromowanie różnego rodzaju powierzchni, a zwłaszcza stali pozwala na uzyskanie niezwykle wytrzymałych oraz odpornych na ścieranie wyrobów. Właściwości chromu powodują również, że uzyskany produkt jest zabezpieczony przed działaniem środków chemicznych, z racji czego, może być z powodzeniem stosowany na przyrządach pomiarowych, a także na narzędziach lub innych częściach znajdujących się w agresywnym środowisku chemicznych. Ponadto, dzięki temu, że chrom skutecznie zapobiega przyklejaniu się różnych substancji do powłok materiałów, a także obróbka możliwa jest nawet na bardzo skomplikowanych kształtach, dobrze sprawdzi się w branży spożywczej, między innymi przy produkcji sztućców. Ze względu na właściwości antykorozyjne, chromowanie obecnie coraz częściej wykorzystywane jest także do zabezpieczenia zabytkowych aut, którym warstwa chromu nadaje nowego i oryginalnego wyglądu. 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz