Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści zapewnia recykling tworzyw sztucznych?

Jakie korzyści zapewnia recykling tworzyw sztucznych?

Recykling staje się obecnie bardzo popularny. Wynika to z dużego nacisku, jaki kładzie się na ekologię i oszczędzanie energii. Plastikowe opakowania, które towarzyszą nam dosłownie na każdym kroku, mogą dzięki niemu ponownie trafić na linie produkcyjne, zamiast latami zalegać na wysypiskach. Obecnie bowiem mamy już świadomość, że wynalezienie tworzyw sztucznych było rewolucyjnym odkryciem, ale stało się też poważnym problemem.

Popularność tworzyw sztucznych

Pierwsze tworzywa, które przez lata były wykorzystywane do produkcji rozmaitych przedmiotów użytkowych, po zużyciu mogły być jedynie wyrzucone na śmietnik, gdzie pozostają nawet do dziś. Kiedy uświadomiliśmy sobie, że w konsekwencji poważnie szkodzimy środowisku i zaśmiecamy je na setki lat, naukowcy i ekolodzy zaczęli poszukiwać metod utylizacji tworzyw oraz wytwarzania takich ich odmian, które ulegają biodegradacji.

Po latach eksperymentowania specjaliści doszli do wniosku, że popularne „plastiki” z powodzeniem mogą być ponownie topione i wykorzystywane w kolejnych procesach produkcyjnych. Dzięki temu zamiast trafiać na wysypiska śmieci lub do spalarni stają się na nowo praktycznym plastikowym pudełkiem czy zaślepką.

Obecnie popularność tworzyw sztucznych jest znacznie większa niż pół wieku temu, a dodatkowo jeszcze powstało wiele ich odmian. W konsekwencji problem zaśmiecania powinien być większy, a jednak – dzięki recyklingowi – jest on sukcesywnie opanowywany. Teraz problemem jest nie tyle sama utylizacja tworzyw, co skłonienie ludzi, aby plastikowe opakowania wrzucali do pojemników recyklingowych.

Korzyści z recyklingu tworzyw sztucznych

Skupem, odzyskiwaniem i wstępnym przetwarzaniem plastiku w wielu odmianach zajmują się obecnie nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale również mniejsze firmy, takie jak Roltech. Jerzy Rzeczkowski. Efektem ich pracy jest specjalny granulat, który stanowi surowiec wyjściowy w produkcji różnych przedmiotów użytkowych. Dzięki możliwości odzyskiwania tworzyw zarówno człowiek, jak i środowisko wiele zyskują.

  • Recykling tworzyw sztucznych zapewnia surowiec do dalszej produkcji, w związku z czym zmniejsza koszty powstawania nowego wyrobu.
  • Tworzywa nie trafiają na wysypiska śmieci czy do spalarni i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego.
  • Zastosowanie surowców wtórnych ogranicza potrzebę produkcji nowych tworzyw, a w konsekwencji przyczynia się do oszczędzania energii i materiałów. Obliczenia wskazują, że ilość potrzebnej energii zmniejsza się o 2/3.
  • Do produkcji nowych tworzyw wykorzystuje się paliwa naturalne, których złoża wyczerpują się. Zastosowanie produktów z recyklingu pozwala zmniejszyć to zużycie.
  • Produkcja niektórych tworzyw sztucznych wiąże się z emisją szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych, którą można ograniczyć, stosując surowce wtórne.

Analizując korzyści, jakie zapewnia recykling tworzyw sztucznych, można je podzielić na te, które pozytywnie wpływają na środowisko i na takie, które zmniejszają straty energetyczne. Zakłada się, że wykorzystanie do produkcji jednej tony plastiku z recyklingu pozwala zaoszczędzić energię, która umożliwia przeżycie dwóch osób przez rok.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz