Artykuł sponsorowany

Metody postępowania ze złomem stalowym

Metody postępowania ze złomem stalowym

Przedmioty ze stali i inne elementy wykonane z metalu zużywają się, psują – tak jak wszystkie inne urządzenia. Wtedy też najczęściej trafiają do punktów skupu i na złomowiska. Jednak tam ich życie nie kończy się. Dzięki wykorzystaniu specjalnych technologii oraz procedur jest możliwe odzyskanie cennego surowca, jakim jest metal. Jak należy postępować ze złomem stalowym? Co się z nim dzieje?

Sprzedanie złomu w skupie

Żeby złom mógł być ponownie wykorzystany, musi najpierw trafić do odpowiedniego miejsca. Skupy stalowego złomu to punkty, które nie tylko go przechowują, ale potrafią również zająć się jego utylizacją.

„Do skupu można oddać wszystkie niepotrzebne przedmioty wykonane ze stali. Mogą to być pozostałości po remoncie czy generalnych porządkach. Można także składować tam metalowe odpady produkcyjne z fabryk i dużych firm” – mówi fachowiec z firmy RP SCRAPER.

Nie należy się obawiać oddawania do złomu dużych, ciężkich odpadów metalowych. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, jego transportem zajmą się wykwalifikowani pracownicy. Odbierają go ze wskazanego miejsca, a dzięki temu, że dysponują profesjonalnym sprzętem i przystosowanymi pojazdami, cały proces przebiega bardzo szybko.

Co robi się ze złomem stalowym?

Trudno sobie wyobrazić, jak wyglądałby krajobraz, gdyby wszystkie niepotrzebne, zużyte, metalowe przedmioty, zalegały na wysypiskach. Dlatego opracowano sposoby jego utylizacji i recyklingu.

Recykling metali to nie tylko sposób na zaoszczędzenie tego surowca. To także metoda, która pozwala znacznie zmniejszyć zużycie energii, które służyłoby do jego produkcji – jest ono mniejsze o ponad 80%. Ponadto oszczędności dotyczą także wykorzystania wody. Nie trzeba chyba wspominać, że wszystko to wiąże się z mniejszą emisją szkodliwych gazów do atmosfery.

Obecnie złom stalowy można przetwarzać na dwa sposoby. Metodami jego recyklingu są:

  • spalanie – jest to procedura stosowana do przetwarzana odpadów niesegregowanych. Po spaleniu złomu powstaje popiół. Metal jest z niego pozyskiwany przez magnesy. W takiej formie trafia do hut, gdzie się go przetapia. W ten sposób odzyskuje się stal. Niestety nie można tak przetworzyć aluminium i cyny
  • magnetyczna segregacja odpadów przeprowadzona równocześnie z procesem odcynowania – metoda ta pozwala na odzyskanie zarówno stali, cyny, jak
    i aluminium.

Podczas recyklingu metali powstaje produkt uboczy w postaci żużlu, jednak i on może zostać ponownie wykorzystany do budowy dróg czy wytwarzania surowców przemysłowych.

Nie wolno zapominać o tym, że oddawanie odpadów metalowych do skupu złomu to wyraz troski o środowisko. Tylko w tym miejscu ma on szansę zostać zutylizowany i przetworzony.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz