Automatyzacja produkcji w małym zakładzie przemysłowym

Automatyzacja produkcji w małym zakładzie przemysłowym

Stopień i zakres automatyzacji zakładu przemysłowego zależy tak naprawdę od jego wielkości oraz od branży, a także od możliwości inwestycyjnych. Duża firma zwykle automatyzuje więcej procesów niż mała. Nie oznacza to jednak, że mały zakład produkcyjny nie może skutecznie wdrożyć zaawansowanych rozwiązań.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Unowocześnianie procesów

Polskie firmy z sektora przemysłowego współpracują z coraz większą liczbą zagranicznych kontrahentów i w wielu przypadkach są ważnymi podwykonawcami licznych złożonych projektów produkcyjnych. Oznacza to jednak, że muszą inwestować coraz więcej środków w unowocześnianie procesów przemysłowych.


Wiąże się to często z coraz większym stopniem automatyzacji. Pozwala to na wyższą wydajność i precyzję, a tym samym sprawia, że polskie firmy stają się coraz bardziej konkurencyjne. Okazuje się, że wskaźnik gęstości robotyzacji (liczba robotów na każde 10 tysięcy pracowników) polskich zakładów produkcyjnych wynosi 18. Oznacza to, że jeszcze wiele jest do zrobienia, bo na przykład wskaźnik ten w Europie kształtuje się na poziomie 80 (podaje serwis tylkonauka.pl). 

Taktyka małych kroków

Małe zakłady przemysłowe nie mają tak dużych możliwości inwestycyjnych jak wielkie koncerny, dlatego również automatyzacja przebiega w nich wolniej i wdrażana jest na zdecydowanie mniejszą skalę. Nie zawsze jest możliwość natychmiastowego unowocześniania i komputeryzowania całych linii produkcyjnych. Najczęściej nowe technologie implementowane są w pewnych, wybranych obszarach. W wielu przypadkach nadal wykorzystywany jest operator-człowiek, a maszyny tylko wspomagają jego pracę, nie zastępując go jednak zupełnie. 


Automatyczne urządzenia oraz manualne przyrządy usprawniają pracę człowieka i wspomagają funkcjonowanie linii produkcyjnych. Nie zawsze wdrażane są jednak rozwiązania w pełni zintegrowanej automatyki, wsparte najnowocześniejszymi algorytmami sterowania. W małych zakładach produkcyjnych stosowana jest raczej taktyka małych kroków, która polega na stopniowym automatyzowaniu procesów produkcyjnych, a inwestycje rozciągnięte są mocno w czasie.

Przykłady automatyzacji

Jak wspomnieliśmy, małe zakłady produkcyjne koncentrują się przede wszystkim na usprawnianiu pewnych wybranych obszarów procesów produkcyjnych – szczególnie tych, które uważają za strategiczne i najważniejsze, a które przyczyniają się do poprawienia wydajności produkcji. Przykładem może być automatyzacja oraz usprawnienie procesu pakowania. W tym przypadku przedsiębiorstwa często zaopatrują się w maszyny do pakowania zbiorczego oraz w sklejarki opakowań. Inny przykład to automatyzowanie procesu sortowania wyprodukowanych towarów, a w końcu ich magazynowania.


Każdy z zakładów przemysłowych będzie koncentrował się w pierwszej kolejności na automatyzacji procesów strategicznych, bo to one wpływają przede wszystkim na wydajność pracy całego przedsiębiorstwa. Dopiero potem, w miarę możliwości, unowocześniane bywają procesy wspomagające produkcję.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz