Materiał Partnera

Na czym polega galwanizacja?

Na czym polega galwanizacja?
Galwanizacja to potoczna nazwa galwanostegii, czyli jednej z najpowszechniej wykorzystywanych metod wykonywania powłok metalowych na różnych elementach, w tym też tych wykonywanych z innych metali bądź stopów. Wykorzystuje się ją między innymi do cynkowania oraz złocenia. Jak wygląda ten proces i jakie jest jego praktyczne zastosowanie w przemyśle?

Galwanizacja – na czym polega?

W procesie galwanizacji wykorzystywane są zjawiska elektrochemiczne, które zachodzą w czasie przepływu prądu elektrycznego między elektrodami zanurzonymi w tzw. kąpieli galwanicznej. Oto jak wygląda w praktyce taka procedura:

  • Na wstępie powierzchnia obiektu, który ma zostać poddany galwanizacji zostaje dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Ma to na celu upewnienie się, że powłoka galwaniczna na stałe złączy się z podłożem i nie ulegnie uszkodzeniu.
  • Oczyszczony element zanurza się w roztworze płynu elektrolitycznego, zawierającego jony metalu powłokowego, tj. tego, z którego ma zostać wykonana powłoka ochronna. Metalem powłokowym może być chrom, cynk, złoto, miedź.
  • Roztwór z zanurzonym w nim elementem poddawany jest działaniu prądu stałego. Pod wpływem energii jony metalu powłokowego przemieszczają się w kierunku zanurzonego przedmiotu i na stałe do niego przylegają, tworząc wokół niego powłokę o grubości od 0,1 do 10 nanometrów.

Usługi z zakresu galwanizacji świadczy firma Elbit Kraków.

Zastosowanie galwanizacji w przemyśle

Galwanizacja służy przede wszystkim zabezpieczaniu elementów metalowych przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, m.in. wilgoci lub kwasowego bądź zasadowego środowiska, które mogą prowadzić do niszczenia struktury tych elementów. Przykładem są między innymi elementy stalowe, które są dość tanie w produkcji i wytrzymałe, a jednocześnie podatne na korozję. Galwanizacja może być również stosowana w celu poprawy wyglądu danego elementu – na tym właśnie polega złocenie czy srebrzenie metali, stosowane między innymi w produkcji biżuterii czy przedmiotów ceremonialnych przeznaczonych do wykonywania obrzędów religijnych. Dlaczego tego typu przedmioty pokrywa się warstwą złota, zamiast użyć złota do ich wytworzenia? Z jednej strony stoją za tym kwestie ekonomiczne – złocenie jest tańsze, niż kruszec potrzebny do produkcji biżuterii – ponadto niekiedy przeszkodą do użycia czystego metalu są kwestie praktyczne, np. duża masa złota. Wybór metalu powłokowego uzależniony jest zatem od tego, w jakim celu ma być wykorzystywany element poddawany galwanizacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz