Artykuł sponsorowany

Zakup nieruchomości a ocena stanu prawnego

Zakup nieruchomości a ocena stanu prawnego

Kupowanie domu, mieszkania, działki i innych tego typu nieruchomości często jest sposobem na zainwestowanie pieniędzy, a dzięki wynajmowi – zarabianie na tej inwestycji. Nie zawsze jednak zakup pozbawiony jest ryzyka, dlatego, aby je wyeliminować, warto postarać się o ocenę stanu prawnego i rzetelną wycenę.

Kupno nieruchomości a konsekwencje

Kiedy decydujemy się na zainwestowanie w kosztowną nieruchomość, powinniśmy mieć świadomość, że nabywając ją, przejmujemy też wszystkie związane z nią obciążenia. Niekiedy osoba sprzedająca posługuje się wiarygodnymi dla nas dokumentami, chociaż w rzeczywistości może nie mieć prawa do sprzedaży domu czy działki. Kupując taką nieruchomość, narażamy się na ryzyko, że uprawniony właściciel zażąda jej zwrotu, a my zostaniemy oszukani i stracimy zainwestowane pieniądze. Jeśli sprzedający jest uchwytny, a dokumenty potwierdzają dokonaną transakcję, można jeszcze spróbować dochodzić swoich praw w sądzie. Często jednak bywa tak, że sprzedający znika i tracimy wiele tysięcy ciężko zdobytych środków. Ryzyko, na jakie narażamy się, decydując na zakup nieruchomości, można ograniczyć, zatrudniając specjalistę z dziedziny nieruchomości i zlecając mu przeprowadzenie oceny stanu prawnego, która powie nam, czy budynek lub działka mają uregulowany status prawny.

Zakup nieruchomości a hipoteka

Jednym z powodów, dla których konieczne jest przeprowadzenie oceny stanu prawnego nieruchomości jest ewentualne obciążenie hipoteki. Jeśli dom lub działka figurują w księdze wieczystej można sprawdzić, czy nie są zadłużone w wyniku wzięcia jakiegoś dużego kredytu lub też z innych powodów, takich jak chociażby egzekucja komornicza. Ominięcie takiej kontroli, często nieświadome dla osób, które po raz pierwszy kupują dom – może prowadzić do sfinalizowania zakupu domu z dużym zadłużeniem, które trzeba będzie spłacić. Zazwyczaj pod hipotekę banki udzielają wysokich kwotowo kredytów na mieszkania, samochody czy inwestycje, a plajtujący właściciel chce uniknąć spłaty i sprzedaje nieruchomość nieświadomemu nabywcy. Księga wieczysta może nas też poinformować o ewentualnych najemcach, którzy mogą upomnieć się o prawo do zamieszkania. Taka sytuacja bywa szczególnie trudna, jeśli umowę najmu zawarto na wiele lat.

Operat szacunkowy a ocena stanu prawnego nieruchomości

Kupowanie domu lub działki wymaga zabezpieczenia się na wszelkie możliwe sposoby. Inwestowanie często bardzo dużych, gromadzonych przez wiele lat kwot pieniędzy wymaga ostrożności, dlatego koniecznie trzeba zamówić usługę wyceny nieruchomości. Specjalizujące się w takich zadaniach firmy jak Dumon Nieruchomości. M. Grabowski, dokonają szczegółowego sprawdzenia wszystkich aspektów, jakie są wymagane do sporządzenia operatu szacunkowego. Ten szczególny dokument jest autorską opinią rzeczoznawcy majątkowego, w której zostały uwzględnione wszystkie niezbędne elementy, pozwalające określić wartość obiektu oraz jego stan prawny. W operacie rzeczoznawca umieszcza między innymi informacje określające cel wyceny, opis obiektu i jego stanu, wskazanie zastosowanej techniki wyceny, analizę rynku oraz wynik wyceny. Sporządzenie operatu szacunkowego wiąże się też z oceną stanu prawnego nieruchomości, bowiem ostateczna opinia wymaga uwzględnienia chociażby obciążeń hipoteki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz