Artykuł sponsorowany

Mieszkanie o podwyższonym standardzie, czyli jakie?

Mieszkanie o podwyższonym standardzie, czyli jakie?
Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania, bierzemy pod uwagę nie tylko cenę i lokalizację, ale także standard deweloperski, czyli zakres i jakość wykończenia mieszkania. Rzecz w tym, że nie ma ścisłej definicji tego pojęcia ani żadnych przepisów prawnych, które miałyby regulować standard deweloperski.


Jeśli kupujemy mieszkanie, które dopiero ma powstać, musimy upewnić się, w jaki sposób deweloper definiuje pojęcie standardu, ponieważ mogą występować naprawdę znaczne różnice w zakresie wykończenia, a także rodzaju wykorzystywanych materiałów oraz ich jakości, które dotyczą nie tylko wnętrza mieszkania, ale również całego budynku. Jak więc możemy definiować standard deweloperski i jakie mieszkanie można nazwać tym o podwyższonym standardzie?

Definicja standardu deweloperskiego

Tak jak zostało napisane we wstępie, pojęcie, które postaramy się zdefiniować, odnosi się do zakresu wykończenia mieszkania, które kupujemy od dewelopera. Podstawowy standard to oczywiście otynkowane ściany, posadzki w postaci cementowych wylewek, wewnętrzne parapety, drzwi wejściowe do mieszkania, instalacje (wodno-kanalizacyjna, elektryczna, niskoprądowa i c.o. z grzejnikami, gazowa), a także osprzęt elektryczny. Niektórzy deweloperzy oferują dodatkowo malowanie ścian na biało, drzwi wewnętrzne oraz rolety w oknach, a także instalacje teleinformatyczne i wideodomofon. W takim przypadku możemy mówić o podwyższonym standardzie deweloperskim. Jednak aby w przyszłości lokal można było nazwać mieszkaniem o podwyższonym standardzie ogółem (już nie tylko deweloperskim), powinno ono cechować się wyjątkowo atrakcyjnym wykończeniem oraz dodatkowymi udogodnieniami dla mieszkańców. Nie bez znaczenia jest także prestiż okolicy, w której mieści się budynek mieszkalny. Co dokładnie wyróżnia mieszkania o podwyższonym standardzie? O to pytamy w spółce akcyjnej Terra Casa z siedzibą w Warszawie i Krakowie.

Mieszkanie o podwyższonym standardzie, czyli jakie?

Pojęcie podwyższonego standardu funkcjonuje na rynku w sposób dość swobodny, definiowany raczej intuicyjnie niż formalnie. Można jednak wskazać pewne elementy, które znacząco podnoszą standard budynku mieszkalnego, a tym samym działają na korzyść komfortu przyszłych mieszkańców:

  • w procesie budowlanym i wykończeniowym użyto materiałów wysokiej jakości
  • budynek zaprojektowano i wyposażono, mając na uwadze przyszłą energooszczędność i ekologiczny sposób eksploatacji
  • stolarka okienna i drzwiowa cechuje się podwyższonymi parametrami izolacji akustycznej i termicznej
  • budynek cechuje wysoki standard wykończenia tzw. części wspólnych, czyli korytarzy, klatek schodowych itd.
  • właściciel budynku zapewnia ochronę całego osiedla oraz recepcję przy wejściu
  • budynek oferuje dodatkowe korzyści dla mieszkańców (np. siłownia, ogród lub teren zielony, obsługa consierge)
  • w budynku znajdują się ciche windy, garaże podziemne, rowerownie, komórki lokatorskie
  • w budynku znajduje się instalacja klimatyzacyjna

Podsumowując: mieszkaniem o podwyższonym standardzie możemy nazwać lokal w doskonale wykończonym budynku, który znajduje się w atrakcyjnej okolicy i zapewnia mieszkańcom wyjątkowy poziom komfortu i bezpieczeństwa.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz