Artykuł sponsorowany

Jak wygląda budowa domu z drewna?

Jak wygląda budowa domu z drewna?

Drewniany domek to dla wielu ludzi marzenie, do którego spełnienia dążą latami. Wciąż jednak niewiele mówi się o samej technologii budowania domów drewnianych oraz o tym, jakie zalety – poza walorami estetycznymi – mają tego typu konstrukcje.  Dowiedz się, jakie są poszczególne etapy budowy domu drewnianego i na co należy zwracać szczególną uwagę, wybierając konstrukcję dla siebie.

Rodzaje domów drewnianych

Bardzo wielu osobom domy drewniane kojarzą się wyłącznie z budynkami w zacisznych górskich miejscowościach. Dziś jednak także mieszkańcy przedmieść decydują się na ich budowanie. Wyróżniamy ich kilka rodzajów:

  • domy drewniane energooszczędne,
  • domy drewniane letniskowe,
  • domy drewniane całoroczne,
  • domy z bali.

Różnią się od siebie wielkością, rodzajem zastosowanych materiałów oraz technologiami. Przykładowo, dom energooszczędny szkieletowy jest bardzo dobrze ocieplony, a ściany wykonano z płyty OSB obłożonej styropianem.

Warto zastanowić się nad tym, na jakiej funkcjonalności szczególnie Ci zależy i na tej podstawie podjąć decyzję o budowie konkretnego rodzaju domu z drewna.

Budowa domu drewnianego – kro po kroku

Zasadniczo budowę domu drewnianego można podzielić na cztery główne etapy.
Na każdym z nich wykonuje się szereg czynności, które prowadzą do uzyskania stanu deweloperskiego.

  1. Stan surowy (etap I): obejmuje przygotowanie terenu budowlanego, wytyczenie budynku i/lub usunięcie roślin z podłoża, ułożenie ścian fundamentowych, ustawienie kotew stalowych itd.
  2. Stan surowy otwarty (etap II): na tym etapie następuje montaż podstawy konstrukcyjnej i belek stropowych, zamocowanie stężeń pomiędzy belkami stropowymi, wykonanie poszycia dachu oraz, na przykład, obicie ścian zewnętrznych z zewnątrz płytą OSB.
  3. Stan surowy zamknięty (etap III): wykonawcy zajmują się montażem okien i drzwi, wykonują instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, układają pokrycie dachu. Etap ten obejmuje również wykonanie elewacji wraz z warstwą izolacyjną.
  4. Stan deweloperski (etap IV): w tym etapie można już skoncentrować się na wewnętrznej izolacji termicznej z wełny mineralnej montażu elewacji wewnętrznej oraz na instalacji gazowej. Prace obejmują także dwukrotne pomalowanie ścian
    i sufitów lakierem do drewna oraz tzw. biały montaż.

Poszczególne etapy budowy domu drewnianego dobrze jest powierzyć fachowcom z firm, które specjalizują się w wykonywaniu konstrukcji z naturalnego surowca, np. Domtop.  Tego typu przedsiębiorstwa doradzają klientom na każdym etapie budowy, służąc kompleksowym wsparciem i wiedzą.

Zalety domu drewnianego

Dom drewniany ma wiele plusów, a wśród najważniejszych warto wymienić:

  • szybkość realizacji inwestycji,
  • mniejsze koszty budowy fundamentów (w porównaniu z domem tradycyjnym),
  • możliwość modernizacji już istniejącej konstrukcji,
  • łatwa modyfikacja konstrukcji w przypadku remontu.

To wszystko przemawia za tym, że dom drewniany to bardzo dobra inwestycja, którą
z pewnością warto rozważyć.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz