Artykuł sponsorowany

Jak powinna działać turbosprężarka?

Jak powinna działać turbosprężarka?

Turbosprężarki pozwalają na maksymalne wykorzystanie mocy silnika. Te przydatne urządzenia wymagają jednak specjalnej ochrony.

Nie tylko w wyścigówkach

Kiedyś turbosprężarki kojarzono wyłącznie z pojazdami wyścigowymi. Teraz jednak – w odpowiedzi na rosnące oczekiwania kierowców –  często można je spotkać w zwykłych samochodach osobowych. Turbosprężarki poprawiają dynamikę pracy silnika i zwiększają ekonomiczność jazdy – swoją popularność zawdzięczają właśnie tym dwóm zaletom. Turbosprężarki powstały dzięki wieloletniemu poszukiwaniu rozwiązania, które będzie kompromisem godzącym zwiększenie mocy silnika i zmniejszenie zużycia paliwa. Konstrukcja turbosprężarki pozwala na zwiększenie ciśnienia powietrza wpadającego do silnika, używając do tego energii pochodzącej z wydalanych spalin. Urządzenie jest zbudowane z turbiny i sprężarki zamontowanych na jednej osi – spaliny skierowane są na turbinę i w ten sposób napędzają wirnik sprężarki, który wtłacza do cylindra silnika więcej powietrza.

Jak dbać?

Chociaż pozornie turbosprężarka wydaje się dość prostym urządzeniem, łatwo jest doprowadzić do jej uszkodzenia. Wśród najczęstszych awarii turbosprężarek wymienia się brak smarowania – prowadzący do zwiększonego tarcia między łożyskiem a osią wirnika, czego efektem może być nawet pęknięcie osi. Uszkodzeniu może ulec też wirnik – zwykle wskutek pojawienia się wewnątrz turbiny jakiegoś ciała obcego. Innymi poważnymi usterkami związanymi z turbosprężarką są awarie kierownicy i wycieki oleju. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość tego typu sytuacji wynika z niewłaściwej eksploatacji silnika. Jeśli chcemy uniknąć awarii, powinniśmy dbać o turbosprężarkę, używając najwyższej jakości olejów. Należy też pamiętać o tym, żeby po uruchomieniu silnika przez chwilę rozgrzać go na biegu jałowym tak, by olej dotarł do turbiny. Warto też regularnie wymieniać filtr powietrza, żeby zapobiegać zasysaniu pyłów do turbiny. Ponadto trzeba też regularnie sprawdzać poziom i stan oleju silnikowego.  

Regeneracja turbosprężarki

Jeśli zauważamy niepokojące objawy, które mogą świadczyć o uszkodzeniu turbosprężarki – np. wyczuwalny brak mocy i duża ilość czarnych spalin – oznacza to, że nasza turbosprężarka może potrzebować regeneracji. W tego rodzaju usługach specjalizuje się firma Dziak Motorsport. Pracownicy Dziak Motorsport wykonują regeneracje turbosprężarek takich marek jak Garrett, BorgWarner, KKK, IHI, Mitsubishi, Schwitzer, Holset, Toyota oraz Mahle. Naprawiają turbosprężarki w samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych oraz w maszynach rolniczych i budowlanych. Regeneracja turbosprężarek zwykle przebiega w kilku etapach i wymaga dużego doświadczenia oraz specjalnego sprzętu. Po profesjonalnej naprawie urządzenie dalej będzie nam służyć.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz