Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze firmy leasingowej?

Czym się kierować przy wyborze firmy leasingowej?

Związek z firmą leasingową trwa kilka dobrych lat i o tym trzeba pamiętać. Dzięki temu tak ważne jest znalezienie jak najkorzystniejszej oferty na rynku firm leasingowych. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które przytoczymy w niniejszym artykule. Po zapoznaniu się z nimi będziesz wiedział, czym kierować się przy wyborze firmy leasingowej. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wiarygodność firmy leasingowej

W pierwszej kolejności należy sprawdzić ogólne informacje na temat firmy leasingowej: od jakiego czasu istnieje, czy jest znana, jakie są opinie na jej temat oraz czy należy do dużej grupy kapitałowej – wiadomo, że im stabilniejsza firma, tym większe mamy do niej zaufanie. Istotne jest również upewnienie się, że leasingodawca finansuje przedmiot, którym jesteśmy zainteresowani. Problemu nie będzie na pewno z leasingiem na samochód, ale może się on pojawić w przypadku finansowania sprzętu medycznego lub różnego rodzaju maszyn i urządzeń.

Wysokość pierwszej raty

Należy zwrócić baczną uwagę na całkowity koszt leasingu oraz wysokość pierwszej wpłaty. Może ona wynieść nawet do 45% i ma duży wpływ zarówno na wysokość rat, jak również na formalności związane z uzyskaniem leasingu. Firmy leasingowe różnicują także ilość rat. Może się okazać, że jeden leasingodawca wyliczy 24 raty dla leasingu na dwa lata, a inny – 23. Całkowity koszt leasingu może okazać się mniejszy, ale za to zapłacimy wysoką kwotę każdej z rat.

Stopa oprocentowania i opcje ubezpieczenia

Stopa oprocentowania, która jest zmienna, wpływa na zmianę rat leasingowych. Warto w takim przypadku wiedzieć, przy jakich wahaniach raty mogą ulec zmianie oraz do jakiego wskaźnika i z którego dnia nawiązuje oferta leasingu. Pamiętaj, że przy zawieraniu umów leasingowych wymagane jest posiadanie ubezpieczenia. Zdarza się jednak, że w przypadku finansowania samochodu leasingodawcy oferują własne pakiety OC/AC, które wypracowali z firmami ubezpieczeniowymi. Należy zatem sprawdzić, jaki jest jego koszt i jak zmienia się w kolejnych latach, ponieważ może okazać się, że będzie się on zwiększał. Warto też upewnić się, czy oferowane ubezpieczenie jest refakturowane (wtedy firma doliczy podatek VAT), czy wystawiane przez zewnętrzną agencję (w tym przypadku ubezpieczenie będzie zwolnione z VAT-u).

Ważnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest również okres trwania umowy leasingowej, który może wynosić od 2 do nawet 7 lat. Ponadto na atrakcyjność oferty wpływają formalności, a właściwie jak najmniejsza ich ilość. Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, a także z tabelą opłat i prowizjiradzi ekspert z firmy GO-Leasing, która przygotowuje dla klientów najlepsze rozwiązania bez dodatkowych prowizji i opłat. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty pomaga współpraca z 28 sprawdzonymi i renomowanymi firmami leasingowymi oraz bankami.

Produkty dodatkowe

Na koniec analizy można wziąć pod uwagę produkty dodatkowe oferowane przez leasingodawcę. Które z nich są dla nas opcjonalne, a które obowiązkowe? Ile zapłacimy za rejestrację pojazdu? Czy istnieje możliwość zwrócenia się o pomoc np. w przypadku wystąpienia szkody? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam ocenić kompleksowo całą ofertę, ale należy również pamiętać, że z wyborem nie ma co się spieszyć, przejrzeć każdą interesującą nas propozycję leasingową, poprosić o przesłanie nam dokumentów, a jeżeli możemy sobie na to pozwolić – porozmawiać z kimś, kto ma wiedzę o ofertach różnych instytucji, aby doradził nam co do najlepszego wyboru.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz