7 słodkich przekąsek na karnawał i ostatki

7 słodkich przekąsek na karnawał i ostatki

Karnawał i ostatki to czas zabawy i smażenia pysznych smakołyków. Zastanawiasz się, co przygotować na domową imprezę karnawałową? Tradycyjne faworki i pączki czy może bardziej egzotyczne churros lub makaroniki? Przeczytaj o bardziej i mniej popularnych słodkościach, które z pewnością sprawdzą się przed Wielkim Postem. Poznaj również szybki sposób na domowe żelki.

Strony www Strony www

Faworki

Karnawał i ostatki nie mogą obejść się bez faworków. To idealna propozycja szybkiej i łatwej w przygotowaniu przekąski na imprezę. Faworki, w zależności od regionu określane są inaczej jako chrust, chruściki albo kreple. To słodkości, których tradycja pieczenia przywędrowała do nas z Niemiec i Litwy. 

Faworki są szczególnie uwielbiane nie tylko za smak, ale także łatwość przygotowania. Ciastko przypomina wyglądem kokardkę. Sekretem uzyskania takiego charakterystycznego kształtu jest to, że ciasto należy cienko rozwałkować, naciąć w środku i przełożyć jeden koniec przez dziurkę. Następnie chrusty na ostatki smaży się w głębokim tłuszczu. Po ostygnięciu ciastka sypiemy słodkim cukrem pudrem.

Pączki

Kolejna niezbędna kaloryczna propozycja na karnawał to pączki. Te drożdżowe słodkie ciastka mogą być tradycyjnie nadziewane konfiturą, owocami, budyniem, ale także czekoladą czy kremem toffi. Pączki smażone w głębokim tłuszczu charakteryzuje jasna obwódka. Po ostygnięciu posypuje się je zazwyczaj cukrem pudrem, kolorową posypką lub polewa lukrem. 

Tradycja pieczenia słodkich pączków wywodzi się prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu. Przesąd głosi, że zjedzenie choć jednego słodkiego ciastka w Tłusty Czwartek gwarantuje szczęście przez cały rok.

pączki

Oponki

Na liście karnawałowo-ostatkowych specjałów nie może zabraknąć też oponek z charakterystyczną dziurką w środku. Te serowe ciastka, podobnie jak pączki, nie należą może do zdrowych przekąsek, jednak są przede wszystkim przepyszne. 

Do ich wykonania potrzebne są dwie szklanki różnej wielkości, niezbędne do wykrajania. Oponki smaży się na głębokim tłuszczu podgrzewanym na małym ogniu. Po wysmażeniu należy odsączyć je z nadmiaru oleju i posypać cukrem pudrem. Najważniejsze, by nie spalić oponek. Najlepiej smakują jeszcze tego samego dnia po przygotowaniu.

Żelki

Nie przepadasz za tłustymi słodkościami? Mniej oczywistą propozycją na karnawałową imprezę jest samodzielne przygotowanie domowych żelek. Przygotowanie tych słodkości jest banalnie proste, a kolorowe żelki szczególnie powinny przypaść do gustu najmłodszym. 

Jak zrobić takie słodkie i szybkie przekąski dla dzieci? Wystarczy, że podgrzejesz syrop owocowy, żelatynę, wodę i sok z cytryny, a następnie przelejesz płyn do silikonowych foremek i odstawisz do lodówki do stężenia. I gotowe! Kształt może być dowolny i zależy od wyboru foremek. Z pewnością dzieci będą zachwycone.

Churros

Chcesz zaskoczyć gości niecodziennym przysmakiem? Pomyśl o przygotowaniu churros na karnawał i ostatki. To tradycyjny przysmak serwowany w Hiszpanii i Meksyku. Te pyszne smakołyki charakteryzują się tym, że są chrupiące na zewnątrz, ale pozostają miękkie w środku. Ciastka są smażone w głębokim tłuszczu i przygotowywane z ciasta parzonego. Zwykle serwowane się je z cukrem pudrem oraz gorącym i gęstym sosem z czekolady. Idealna propozycja dla każdego łasucha.

churros

Makaroniki

Inny niecodzienny przysmak to makaroniki, czyli ciastka wywodzące się z Włoch i Francji. Co ciekawe, ulubione ciastko Marii Antoniny, na początku było pieczone głównie w biednych domach, dopiero z czasem zyskało popularność wśród zamożnych warstw. 

Makaroniki przygotowuje się z mielonych migdałów z dodatkiem miodu i białek jaj. Ten wyrafinowany smakołyk wymaga sporych umiejętności w przygotowaniu. Nie jest to najprostszy przepis, bo szczególnie ważna jest konsystencja ciasta. Ciasteczka bywają kapryśne, jednak warte wysiłku.

makaroniki

Bezy

Bardziej tradycyjna propozycja to bezy, a właściwie beziki. Te słodkie i lekkie ciastka na imprezę przygotowuje się z białek i cukru pudru. Masę piecze się w niskiej temperaturze. Można podawać je bez dodatków, bo same w sobie są pysznym smakołykiem, jednak często serwuje się je w towarzystwie owoców lub kremu. Warto wiedzieć, że w zależności od sposobu pieczenia bezy mogą być kruche lub lekko ciągnące. A Ty jakie najbardziej lubisz?

Przeczytaj również: przepisy na tłusty czwartek – sprawdzone wypieki na święto łasuchów!

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz